Ako zvládnuť dlhý let v lietadle

Za tie roky, čo cestujem, som sa zlepšila v príprave, čo si zobrať na palubu lietadla, aby som čo najlepšie prežila dlhý let. Tu sú moje rady, čo si pobaliť do príručného ruksaku.

Niečo na prezlečenie

Ak letíte dlhý let, alebo nebodaj dva dlhé za sebou a batožinu dostanete až v cieli, je dobré mať so sebou náhradné oblečenie a sveter, ak by pilot púšťal silnú klímu. Pamätám si, ako sme raz zabudli dcére dať svetrík a pilot púšťal asi mínus osemnásť. Dcéera ešte počas letu dostala vysoké horúčky a my sme ju nemali ani čím zohriať, lebo nedávali ani deky – nebol to až tak dlhý let.

Nezabudnite tiež na náhradné spodné prádlo a ponožky. Počas medzipristátia si ich môžete vymeniť, nechcete predsa cestovať v trojdňových stuchnutých ponožkách. A pre ženy je dôležité, ak si vymenia spodnú bielizeň, znížia si tak riziko že po dlhom lete chytia mykózu. Osvedčiť sa môžu aj malé tenké vložky, ktoré si budú vymienať, aj keď nemajú menzes.

Papuče

Osvedčilo sa mi brávať do rupsaku aj malé tenké papuče. Nemusíte v lietadle sedieť niekoľko hodín v teniskách a vaše nohy sa vám poďakujú a susedia sediaci okolo vás možno tiež (zvlášť keď sa v lietadle vyzujete po niekoľko hodinovom lete)

Zvlhčujúce nosné kvapky

Klíma v lietadle vášmu telu nerobí dobre a keď dýchate niekoľko hodín ten istý vzduch ako päťsto ďalších ľudí, z nich určite zopár chorých, vysušený nos ľahšie napadnú bacile. Párkrát sa mi stalo, že som po dlhom lete ochorela a namiesto užívania si dovolenky ležala z horúčkami a kašľom na izbe. Odvtedy nosievam olejové kvapky do nosa, ktoré uchránia môj nos pre vysušením. Pomôcť môže aj jelení loj na vysušené pery. Veľa pite.

Jedlo

Pitie si do lietadla nemôžete vziať, ale jedlo áno. A tak si môžete do rupsačika napchať horalky, kavenky, cukríčky, alebo čo len chcete podľa vašej chuti. Ovocie a zelenina bývajú spravidla zakázané. Pomôže vám to prekonať pocit hladu, ak na palube lietadla nebudú dlhšie podávať jedlo. A domáci keksík vás poteší aj v zahraničí, pretože sa vďaka nemu budete cítiť aspoň trošku ako doma.

Počítač, tablet

Tieto výdobytky techniky sú dobré na pozerani filmov, počúvanie pesničiek alebo písanie blogov (v mojom prípade). Čas vám tak rýchlejšie ubehne. V lietadle síce púšťajú filmy, ale majú len obmedzený výber a vaše dieťa im nemusí rozumieť.

Žuvačky

Žuvačky pomôžu pri prekonávaní problémov s tlakom, a tiež pri dlhodobom neumývaní zubov. Nechcete predsa, aby váš partner alebo spolusediaci odpadol po tom, čo ste niekoľko hodín jedli jedlo v lietadle.

Prechádzajte sa a veľa pite

Ak je to možné, skúste počas letu častejšie vstávať, prechádzajte sa v uličke, naťahujte si nohy, prípadne si ich aspoň trochu vyložte. Predídete tak opuchom nôh, pomôcť to môže aj pri tlaku v lietadle, ktorý pôsobí aj na vaše črevá. Ak sa dlho nehýbete, tráveniu to neosoží a zvukové i čuchové efekty na seba nedajú dlho čakať. Pomôcť môže trochu aj Degasin (proti nadúvaniu) alebo Pankreolan (na trávenie). Pite veľa vody, aby ste predišli trombóze (upchatie cievy) z cestovania, ktorá môže byť aj smrteľná. Najčastejšie sa prejavuje bolesťou pod kolenom vzadu.

Pero a kniha

Často sa stáva, že vás v lietadle požiadajú pred príletom do krajiny vyplniť formulár. Preto je dobré mať so sebou pero, aby ste si ho nemuseli požičiavať od susedov. Zoberte si aj knihu alebo čítačku kníh, pretože filmy v lietadle určite v slovenčine nebudú a čítanie vás môže uspať a skrátiť vám pocit dlhého letu.

Chcete ešte viac dobrých tipov? Skúste článok „20 tipov, ako prežiť dlhý let

Napíšte nám komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>