Cestovať cez cestovku alebo sami?

Keď chcete navštíviť ďalekú krajinu, môžete si zvoliť dve možnosti – ísť cez cestovnú kanceláriu alebo si všetko zabezpečiť sami. Ak idete cez cestovku, budete mať všetko zorganizované, ale zrejme nič neočakávaného nezažijete.  Naplánované cesty, plánované miesta návštev, jedlo a pitie pohodlne zabezpečené.

Ak si všetko organizujete sami, bude pre vás všetko prekvapením: zastavíte pri vodopáde, o ktorom ste ani netušili, že tam je.  Navečeriate sa u domorodca, s ktorým ste práve chytali ryby (ako my v Senegale). Alebo zistíte, že vám nečakane strhli poplatok za registráciu, o ktorej ste si mysleli, že ste ju bezpečne zrušili (áno, v prípade ak cestujete sami sa vám môže stať, že sa nachytáte na nejakom skrytom poplatku či inom fígli – o tom v inom článku).

A keďže ja som tak trošku (no dobre, dosť) dobrodruh, volím radšej program podľa vlastných predstáv a možností a spoznávam krajinu podľa svojho gusta. Väčšinou to robím tak, že si zaplatím cez booking.com pobyt na hoteli, cez Pelikan letenky a potom už priamo na mieste dolaďujem výlety. V prípade, ak sú zaujímavé miesta ďaleko od seba, je potrebné si buď prenajať auto, alebo sa prepraviť lietadlom na iné miesto.

Preto je veľmi dôležité plánovať si cestu ešte z domu a potom na mieste prípadne už len pridať ďalšie výlety alebo zážitky, ktoré sa počas cesty objavia. Výhoda, ak cestujete sami, je že si môžete sami určiť program i čas odchodu.

Pre porovnanie, napríklad v Tokiu sme si všetko riešili sami a bolo to skvelé. Jeden deň pršalo, a tak sme si dali len wellnes a masáže a na Fuji sme išli o deň neskôr. Ak by sme išli cez cestovnú kanceláriu a Fuji by bola naplánovaná na deň kedy prší, išlo by sa aj tak, lebo „všetko je už zabezpečené.“ Nehovoriac o tom, že cestovky s obľubou používajú také časy odchodov, ktoré z dovolenky urobia skôr vyčerpávajúci výlet, než oddychovku.

Napríklad vo Vietname sme mali nástup na návštevu múzea o šiestej ráno. Pred vchodom sme stáli do pol siedmej, kým po nás niekto prišiel do hotela. A potom sme s autobusom zbierali ľudí z ďalších hotelov do ôsmej. Na samotný výlet sme sa teda dostali až o deviatej, hoci sme vstávali o piatej ráno a ani raňajky sme nestihli, lebo tie sa podávali od pol siedmej.  Ak by sme išli bez cestovky, ráno by sme vstali, kedy chceme, najedli sa, sadli do taxíka alebo rikše a v múzeu by sme boli približne v rovnakom čase.

Nehovoriac o tom, že z desiatich plánovaných výletov na nás v troch prípadoch úplne zabudli a museli sme volať do cestovnej kancelárie a pripomínať sa.

Áno, ak cestujete sami, možno občas urobíte chybu..  preplatíte hotel.. alebo zablúdite.. ale čas i atrakcie, ktoré chcete vidieť, si určujete sami. Náhodné prekvapenia a zážitky, ktoré zažijete, sú len ďalším bonusom na vašej ceste.

V presne organizovaných výletoch by ste sa takýchto prekvapení asi nedočkali. Odvezú vás niekde autobusom, vyklopia vás na určenom mieste (napríklad v Egypte nás loďou dopravili na pustý ostrov – ale zabudli povedať, že na ten pustý ostrov priplávalo ďalších 30 lodí plných turistov), odrapkajú, čo majú naučené, donútia vás zjesť obed v reštaurácii, ktorú vám oni sami vybrali – a o „pekný výlet“ a „dobré jedlo“ máte postarané. Brr..

 

 

 

 

 

Napíšte nám komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>