Turecko, Turecká republika

Do Turecka sa chodí spravidla na lacné "all inclusivy", zájazdy sa tam robia masovo a vo veľkom. Len zo Slovenska lietajú do Turecka počas sezóny 3 -  4 lietadlá denne. Turci radi hovoria, že ponúkajú vysokú kvalitu za nízku sumu, podľa mojich skúseností to však nie je úplne tak. Rozdiel medzi hotelmi môže byť veľký, hoci majú napríklad rovnaký počet hviezdičiek..

Na čo si dávať pozor pri all inclusiv (moje skúsenosti).

 • let tri hodiny meškal pri odlete, hodinu pri prílete domov (raz vraj bola búrka, raz nás upozornili, že Turci sú pomalí a majú na všetko čas). Je teda možné, že meškanie chytí aj vás, pripravte sa naň
 • pri príchode do Turecka cez cestovnú kanceláriu nás čakalo nemilé prekvapenie. Nedostali sme  hotel, ktorý sme si objednali, ale cestovka nám vraj vybavila oveľa lepší (samozrejme, že bol o dosť horší). V cestovnej kancelárii nám tvrdili, že je vraj úplne bežné, že Turci zabookujú hotel na 120 percent a potom na poslednú chvíľu odmietajú klientov, ktorí už zaplatili a posielajú ich inam. Neviem, či je to pravda, alebo je to prax cestoviek, ak je to však ich pravidlom, tak sa to môže stať aj vám
 • ubytovali nás v päťhviezdovom hoteli hneď vedľa hotela, kde sme mali byť (náš bol v tureckom štýle, tento akože lepší bol v štýle konferenčného hotela – žiadna výzdoba, chladné prázdne chodby, v izbe zrkadlá a chróm). Džúsy boli tak riedené vodou, že sa nedali piť, podobne aj káva (vraj to je v Turecku bežné, čo odporovalo slovám, že Turci ponúkajú vysokú kvalitu za dobrú cenu). Ubytovať nás nevedeli, hoci bola už jedna hodina ráno a boli sme veľmi unavení. Lebo vraj nám nevedia dať narýchlo karty od izieb, máme sa ísť najesť. Jedlo bolo priemerné, raz som omylom zjedla aj kúsok pokazeného kuraťa a potom som sa bála, že mi bude celú dovolenku zle – našťastie som ho rýchlo vypľula, takže sa nič nestalo. Len hnusná pachuť ostala aj niekoľko hodín.
 • dva dni sme trvali na tom, že chceme ísť do hotela, ktorý sme si zaplatili. Ostatní ľudia ostali na hoteli, kde nás dali, všetci sa časom viac – menej, až na pár vytrvalcov, zmierili s tým, že si zvykli na náhradný hotel. O tri dni sme sa na náš hotel dostali – a tam už bolo všetko lepšie: Jedlo, izby, ochotný personál, žiadne čakanie na recepcii, miešané koktaily, oveľa väčší výber nápojov. Čiže nie je päťhviezdový hotel ako päťhviezdový. Trvajte na tom, aby ste dostali, čo ste si objednali..

A ešte teda nejaké základné info o Turecku od cestovnej agentúry: 

Zem je rozdelená do 81 provincií a siedmych hlavných geografických oblastí. Obyvateľstvo Turecka je z 99 % moslimského vierovyznania. Celé Turecko sa riadi východoeurópskym časom, dve hodiny pred Londýnom, 1 hodinu pred Nemeckom a Slovenskom. Jazyk – turečtina.

Bakšiš (prepitné, tringelt) patrí v Turecku neodmysliteľne k životu. V reštauráciách je obvyklé dávať prepitné 10 % z platenej čiastky, chyžnej môžete nechať 0,5 až 1 euro na osobu. Prepitné sa dáva aj vodičom autobusov pri fakultatívnych výletoch. Pri väčšine vašich nákupov môžete bez problémov použiť vašu kreditnú kartu.

Bezpečnosť v Turecku:
V Turecku len zriedka dochádza ku krádežiam. Pravdepodobne sa nestretnete so žiadnymi problémami v západnej časti zeme. Aj tak je však lepšie nenechávať svoje veci voľne položené, a strážiť si ich na verejných priestranstvách. S drobnými krádežami sa môžete stretnúť v akomkoľvek veľkom meste. V skutočnosti je omnoho viac ľudí poctivých a je oveľa pravdepodobnejšie, že vás niekto upozorní, že vám vypadla peňaženka.

Na čo si dávať pozor počas nákupov: vreckoví zlodeji sú vo všetkých väčších mestách (nemusia byť miestni) a to na preplnených miestach, ako sú električka, autobus, metro, trh, atď.

Lekárne: bývajú otvorené od 9.00 do 19.00 hod. V lekárňach bežne dostať lieky, ale aj kozmetiku a drogériu. Iba vybrané lekárne sú otvorené v noci a cez víkend.

Muži a ženy v Turecku:
Ako povedala naša sprievodkyňa, väčšina tureckých žien po vydaji ostáva doma a muž sa o ňu a neskôr aj o spoločné deti stará a je povinný ju živiť a plniť jej požiadavky (toto sa týka najmä západnej časti Turecka). „Myslela som si, ako turecké ženy trpia, že sú doma, ale nie. Muž by jej mal splniť, po čom túži, a ak na to nemá, musí si nájsť dve práce. Upratovať im chodia pravidelne agentúry, lebo žena vraj nie je upratovačka. Agentúra operie záclony, povysáva, poumýva dlážky. Žena sa stará o seba a o deti. Domovu spravidla vraj vládne svokra.. „

Istanbul: Istanbul je jediné mesto na svete, ktoré sa rozkladá na dvoch kontinentoch – v Európe aj Ázii. 2000 rokov bolo hlavným mestom troch veľkých ríší – Ríma, Byzantskej a Osmanskej ríše.

Krajina je rozdelená do 81 provincií a siedmych hlavných geografických oblastí.

Rozloha: 783 562 km2

Dĺžka pobrežia: 8333 km

Náboženstvo:

99 percent obyvateľov Turecka je moslimského vierovyznania. Krajina je ale sekulárnym štátom, ktorý garantuje slobodu vierovyznania aj iným náboženstvám.

Časové pásmo: Turecko sa riadi východoeurópskym časom, 2 hodiny pred Londýnom a 1 hodinu pred Nemeckom a Slovenskom.

Bakšiš: bakšiš, slovensky sprepitné, patrí neodmysliteľne k životu vo väčšine islamských zemí. V reštauráciách sa pohybuje okolo 10 percent z platenej čiastky. Ak ste spokojní s prácou chyžnej, môžete jej nechať v izbe 0,5 až 1 eur na osobu a izbu na deň. Prepitné sa dáva aj vodičom autobusov pri fakultatívnych výletoch alebo pri transfery z letiska, obvykle 1 eur na osobu.

Kreditné karty: Turci platia kreditnými kartami ako kdekoľvek inde na svete, a naše karty sú plne funkčné aj u nich. Ak môžete, je lepšie platiť kartou, ako si vyberať peniaze z bankomatu, kde môže byť výber spoplatnený sumou aj do 20 eur v závislosti od banky, v ktorej máte účet.

Bezpečnosť v Turecku: V Turecku len zriedka dochádza ku krádežiam. V západnej časti zeme sa pravdepodobne nestretnete s väčšími problémami. Je však samozrejme lepšie nenechávať svoje veci voľne položené, byť obozretný a strážiť si svoje veci na verejných priestranstvách. S drobnými krádežami sa môžete stretnúť v akomkoľvek väčšom meste (a to nielen v Turecku). Vreckoví zlodeji môžu byť vo preplnených miestach ako autobus, metro, električka, trhy a podobne.

Lekárne: Lekárne v Turecku nájdete pod názvom Eczane, v centre každej turistickej oblasti. Bývajú otvorené v pracovných dňoch obvykle od 9.00 do 19.00 hod. V lekárňach je možné dostať drogériu aj kozmetiku.

Zaujímavosti o Turecku: 

 • Istanbul je jediné mesto na svete, ktoré sa rozkladá na dvoch kontinentoch (Európa a Ázia)
 • 2000 rokov bolo toto mesto hlavným mestom troch ríší – Ríma, Byzantskej a Osmanskej ríše
 • dva zo siedmych divov sveta sú v Turecku: Artemidin chrám v Efezu a hrobka kráľa Mauzóla v Halikarnase, v dnešnom Bodrune
 • Turci priniesli do Európy kávu, aj keď samotná káva sa v krajine nepestuje, pochádza z Jemenu
 • Turecko je známe svojimi tulipánmi – takmer všetky druhy tulipánov boli vypestované v Turecku, a okolo roku 1500 n.l. boi prevezené do Viedne. Neskôr sa stal najobľúbenejšou kvetinou v Holandsku a Anglicku
 • najcennejší hodvábny koberec na svete je v Múzeu tancujúcich Dervišov v meste Konya. Má 144 uzlíkov na 1 cm2
 • Noemova archa pristála na najvyššej hore Turecka Ararat
 • muž, ktorý vzlietol ako prvý na svete, bol Turek. Hezarfen Ahmet Celebi s pomocou dvoch krídiel letel z Galatskej veže cez Bospor v 17. storočí
 • populárna postava svätý Mikuláš sa narodil v Patare a zomrel v Myre (dnešná Demra) na pobreží Stredozemného mora. Tu taktiež žili a šírili kresťanstvo aj sv. Peter a apoštol Pavol.

Najobľúbenejšie fakultatívne výlety v Turecku:

 • poldenný výlet loďou okolo Alanye
 • rafting v horách na rieke Manavgat
 • návšteva Istanbulu
 • potápanie
 • výlet lanovkou na Olympos
 • návšteva Izraela
 • show s delfínmi
 • aqupark
 • turecké kúpele Hamam
 • predstavenie Anatólskeho ohňa
 • Pamukkale a Hierapolis
 • Demre (Myra), kostol sv. Mikuláša Kekova
 • výlet loďou v Kemeri
 • jeep Sarafi
 • Quad Safari
 • akvárium v Antályi

 

Zaujímavé miesta - Turecko, Turecká republika

Nájdite viac  

Fakultatívne výlety? Skúste tie s domorodcami

„Mnohé hotely a cestovné kancelárie ponúkajú na dovolenkách tzv. fakultatívne výlety za príplatok. Osobne sme pár z nich vyskúšali, ale nikdy nestáli za veľa. Najprv turistov zbierajú do autobusu z rôznych hotelov, a niekedy to trvá pekne dlho – aj dve hodiny. Potom, keď sú všetci poznávania chtiví turisti na palube, odvezú vás na miesto určenia, kde sa povinne sa odfotíte …

Pokračujte v čítaní