Turecko, Turecká republika

Turecká republika je najzápadnejším ázijským štátom, rozkladajúcim sa na dvoch kontinentoch, Ázijskom a Európskom. Je obmývané zo štyroch strán morom, a to na severe Čiernym, na severozápade Marmanským, na západe Egejským a na juhu Stredozemným morom. Dĺžka pobrežia 8333 km.

Do Turecka sa chodí spravidla na lacné „all inclusivy“, zájazdy sa tam robia masovo a vo veľkom. Len zo Slovenska lietajú do Turecka počas sezóny 3 –  4 lietadlá denne. Turci radi hovoria, že ponúkajú vysokú kvalitu za nízku sumu, podľa mojich skúseností to však nie je úplne tak. Rozdiel medzi hotelmi môže byť veľký, hoci majú napríklad rovnaký počet hviezdičiek..

Na čo si dávať pozor pri all inclusiv (moje skúsenosti).

  • let tri hodiny meškal pri odlete, hodinu pri prílete domov (raz vraj bola búrka, raz nás upozornili, že Turci sú pomalí a majú na všetko čas). Je teda možné, že meškanie chytí aj vás, pripravte sa naň
  • pri príchode do Turecka cez cestovnú kanceláriu nás čakalo nemilé prekvapenie. Nedostali sme  hotel, ktorý sme si objednali, ale cestovka nám vraj vybavila oveľa lepší (samozrejme, že bol horší). V cestovnej kancelárii nám tvrdili, že je vraj úplne bežné, že Turci zabookujú hotel na 120 percent a potom na poslednú chvíľu odmietajú klientov, ktorí už zaplatili a posielajú ich inam. Neviem, či je to pravda, alebo je to prax cestoviek..
  • ubytovali nás v päťhviezdovom hoteli hneď vedľa hotela, kde sme mali byť (náš bol v tureckom štýle, tento akože lepší bol v štýle konferečného hotela – žiadna výzdoba, chladné prázdne chodby, v izbe zrkadlá a chróm). Džúsy boli tak riedené vodou, že sa nedali piť, podobne aj káva (vraj to je v Turecku bežné, čo odporovalo slovám, že Turci ponúkajú vysokú kvalitu za dobrú cenu). Ubytovať nás nevedeli, hoci bola už jedna hodina ráno a boli sme veľmi unavení. Lebo vraj nám nevedia dať narýchlo karty od izieb, máme sa ísť najesť. Jedlo bolo priemerné, raz som omylom zjedla aj kúsok pokazeného kuraťa a potom som sa bála, že mi bude celú dovolenku zle – našťastie som ho rýchlo vypľula, takže sa nič nestalo. Len hnusná pachuť ostala aj niekoľko hodín
  • dva dni sme trvali na tom, že chceme ísť do hotela, ktorý sme si zaplatili. Ostatní ľudia ostali na hoteli, kde nás dali, všetci sa časom viac – menej až na pár vytrvalcov zmierili s tým, že si zvykli na náhradný hotel. O tri dni sme sa na náš hotel dostali – a tam už bolo všetko lepšie: Jedlo, izby, ochotný personál, žiadne čakanie na recepcii, miešané koktaily, oveľa väčší výber nápojov. Čiže nie je päťhviezdový hotel ako päťhviezdový. Trvajte na tom, aby ste dostali, čo ste si objednali..

A ešte teda nejaké základné info o Turecku od cestovnej agentúry: 

Zem je rozdelená do 81 provincií a siedmych hlavných geografických oblastí. Obyvateľstvo Turecka je z 99 % moslimského vierovyznania. Celé Turecko sa riadi východoeurópskym časom, dve hodiny pred Londýnom, 1 hodinu pred Nemeckom a Slovenskom. Jazyk – turečtina.

Bakšiš (prepitné, tringelt) patrí v Turecku neodmysliteľne k životu. V reštauráciách je obvyklé dávať prepitné 10 % z platenej čiastky, chyžnej môžete nechať 0,5 až 1 euro na osobu. Prepitné sa dáva aj vodičom autobusov pri fakultatívnych výletoch. Pri väčšine vašich nákupov môžete bez problémov použiť vašu kreditnú kartu.

Bezpečnosť v Turecku:
V Turecku len zriedka dochádza ku krádežiam. Pravdepodobne sa nestretnete so žiadnymi problémami v západnej časti zeme. Aj tak je však lepšie nenechávať svoje veci voľne položené, a strážiť si ich na verejných priestranstvách. S drobnými krádežami sa môžete stretnúť v akomkoľvek veľkom meste. V skutočnosti je omnoho viac ľudí poctivých a je oveľa pravdepodobnejšie, že vás niekto upozorní, že vám vypadla peňaženka.

Na čo si dávať pozor počas nákupov: vreckoví zlodeji sú vo všetkých väčších mestách (nemusia byť miestni) a to na preplnených miestach, ako sú električka, autobus, metro, trh, atď.

Lekárne: bývajú otvorené od 9.00 do 19.00 hod. V lekárňach bežne dostať lieky, ale aj kozmetiku a drogériu. Iba vybrané lekárne sú otvorené v noci a cez víkend.

Muži a ženy v Turecku:
Ako povedala naša sprievodkyňa, väčšina tureckých žien po vydaji ostáva doma a muž sa o ňu a neskôr aj o spoločné deti stará a je povinný ju živiť a plniť jej požiadavky (toto sa týka najmä západnej časti Turecka). „Myslela som si, ako turecké ženy trpia, že sú doma, ale nie. Muž by jej mal splniť, po čom túži, a ak na to nemá, musí si nájsť dve práce. Upratovať im chodia pravidelne agentúry, lebo žena vraj nie je upratovačka. Agentúra operie záclony, povysáva, poumýva dlážky. Žena sa stará o seba a o deti. Domovu spravidla vraj vládne svokra.. „

Divy sveta: Dva zo siedmich divov sú v Turecku – Artemidin chrám v Efeze a hrobka kráľa Mauzóla v Halikarnase v dnešnom Bodrume.

Istanbul: Istanbul je jediné mesto na svete, ktoré sa rozkladá na dvoch kontinentoch – v Európe aj Ázii. 2000 rokov bolo hlavným mestom troch veľkých ríší – Ríma, Byzantskej a Osmanskej ríše.