Lago di Garda, Sirmione, Taliansko

Lago di Garda, alebo inak Gardské jazero, je najväčšie jazero v Taliansku. Bolo vytvorené po poslednej ľadovej dobe Etschským ľadovcom, ktorého stopy sa ešte dnes veľmi výrazne zachovali. Severná úzka a dlhá časť pripomína fjord, ktorý obklopujú chrbty hôr až 2 000 m vysoké.

Prvýkrát som bola navštíviť Sirmione (mesto úplne na konci poloostrova vybiehajúceho do jazera) na konci sezóny, niekedy koncom septembra. Bolo tam nádherne! Uličky Sirmione sú presne také, aké si ich človek vysníva – kamenné domy obsypané bugenvíliami, podlaha z mačacích hláv, pešia zóna a korzujúci turisti. V tom čase tam nebolo veľa ľudí a tak som si mohla mesto vychutnať v plnej nádhere. Úzke uličky mali v sebe kúsok romantiky z Verony, nádych talianskeho vidieka v podobe domácich reštaurácií a nechýba im ani výhľad na jazero, nad ktorým vyrastajú zvlnené pahorky. Pôsobia idylicky a preto nie div, že Sirmione patrí medzi najobľúbenejšie mestá v okolí.

Najkrajší dom v meste – teda aspoň podľa mňa

V reštaurácii sme kŕmili vrabce, ktoré sa nebáli a sadli si nám aj na prsty. Chcela som si to tam poriadne užiť. V tom čase sme však boli v Sirmione na výlete s kamarátom, ktorý stresoval, že nemáme čas sa tam dlhšie zastaviť. S veľkou ľútosťou som teda musela odísť, ale povedala som si, že sa tam musím vrátiť.

Podarilo sa mi to v roku 2017, avšak v čase plnej sezóny – a to už nebolo to, čo prvý raz. Auto nebolo kam zaparkovať, všade samí turisti, ktorí do vás strkajú a nevidíte cez nich na pamiatky. Nebolo na tom nič romantické. Jediné, čo sa mi páčilo bolo, že som sa odhodlala v Lago di Garda okúpať, čo bolo po sparnom dni ako orgazmus 🙂 (Viď foto jazera na obrázku hore).

Toto mestečko sa považuje za stredovekú perlu, môžete tu nájsť Anjelský hrad (navštívili sme ho, ale tak nič také výnimočné tam nebolo), vychutnať si starobylé uličky očarujúceho mesta, alebo sa okúpať v jazere. Do Sirmione doporučujem ísť mimo sezóny (najlepšie v júni alebo v septembri) lebo počas sezóny sa do neho nemusíte ani dostať. Parkuje sa totiž ešte pred mestom a parkovacie miesta sú často obsadené.

Z Bratislavy je to k brehom Gardského jazera do Sirmione asi 820 kilometrov, takže sa cesta dá zvládnuť pohodlne aj autom. My sme išli za 25 eur letecky Ryanairom do Bergama (cena je za rok 2013), tam sme si prenajali auto a pobehali celé okolie.

Môj tip: Pozor na prenájom auta – v Taliansku vám prenajmú auto, len ak máte embosovanú kartu (takú, na ktorej môžete ísť aj do mínusu a sú na nej plasticky vytlačené čísla). S bežnou kartou vám auto neprenajmú. Niektoré autopožičovne vyžadujú aj Medzinárodný vodičský preukaz, stojí asi 6 eur a vystavia vám na Slovensku do 2 dní, budete naň potrebovať doložiť dve fotografie.

 

Informácie

Nájdite viac