Je toto pre mňa to pravé?
Stanovačka sa v dobe korona krízy stáva čím ďalej tým viac obľúbenou – nemusíte ísť do hotela, kde pred vami niekto bol, a ste izolovaní od spoločnosti a navyše v prírode. S myšlienkou stráviť dovolenku miesto hotelovej izby pod stanom v prírode sa pohráva nielen mnoho mladých ľudí, ale aj rodinky s deťmi alebo parta dobrých kamarátov.
Ako sa však na takú stanovačku pripraviť? Čo si vziať so sebou a čo radšej nie? Aké sú pozitíva, alebo možno aj negatíva spania v stane pod holým nebom?
Postaviť si stan, niekde hlboko v lese v krásnej prírode, ideálne s dobrými priateľmi alebo rodinkou je pocit na nezaplatenie. Je to oddych pre telo, aj myseľ. Predstavte si to. Ráno sa zobudíte, otvoríte stan a zrazu okolo seba uvidíte tú krásu, stromy všade okolo vás. Vnímate to ticho, jemne pofukujúci vietor a štebot vtáčikov. Vôňa lesa a vody vám udrie do nosa a vy sa zrazu cítite slobodný, plný energie, ktorú vám príroda zo seba dáva. Toto všetko si môžete vychutnávať presne do momentu, kým sa nezobudia vaše deti a manželka, vtedy väčšinou to ticho skončí 🙂
Tak čo už ste sa začali pohrávať s myšlienkou stanovania ?
Ak áno, potešíme Vás zoznamom, čo je dobré si zobrať so sebou a načo hlavne nezabudnúť, a tiež odporučíme veci, ktoré sú podľa nás zbytočné.
Plánovanie je dôležité!
Takých vecí na stanovačku je pomerne dosť. Určite odporúčame poriadne si naplánovať, kam chcete ísť. Zistiť si vopred, či sa na mieste dá stanovať. Pozor ! Už to nie je ako kedysi, že ste si stan rozložili, kde sa vám zachcelo. Dnes sú hlavne v navštevovaných oblastiach určené miesta, kempingy, kde môžete stanovať. Na takýchto miestach zaplatíte pár euro za miesto pre rozloženie stanu a niekedy iné poplatky, napríklad za auto.
Keď už viete kam idete, pripravte si zoznam vecí, ktorý si budete počas balenia odškrtávať, aby ste na nič dôležité nezabudli. Pri balení samozrejme záleží na ako dlho idete, podľa toho si zoznam môžete upraviť hlavne v počte kusov, ktoré budete potrebovať.
Čím začať pri stanovaní
Začnite tým že si kúpite stan, karimatku alebo nafukovačku a spacák . Toto sú najdôležitejšie veci, aby sa vám dobre spalo a cítili ste sa príjemne. Investícia tu môže byť rôzna. Pri nákupe treba zohľadniť, či idete vyslovene na jednu stanovačku, alebo budete chodiť častejšie a tiež aký ste náročný typ človeka (niekto sa dobre vyspí aj pod holým nebom), a v neposlednom rade, koľko financií chcete minúť.
Naše odporúčania
Nekupujte hneď to najdrahšie vybavenie, ak si nie ste istý, že budete chodiť často na tento typ dovolenky. Ak sa vám zapáči, ľahko si po čase dokúpite, vymeníte vybavenie za lepšie. Avšak dobrá rada je tiež nekupovať to najlacnejšie, čo budú mať v ponuke. Tu by sme volili zlatú strednú cestu. Ak idete prvýkrát pod stan, skúste si dobrý stan požičať od známeho na skúšku, a neskôr kúpte.
Vezmite si veľa čistej vody, ktorú budete používať na pitie, varenie a základnú hygienu, a tiež jedlo, ktoré budete konzumovať. Tu sú samozrejmosťou trvácne potraviny, ako sú konzervy, balený chleba, sladkosti a iné… Ak idete dovolenkovať na viac dní dobré, je si dokúpiť plynový–kempingový varič, vďaka ktorému si môžete zohrievať vodu a tým pádom mať k dispozícii kávu, čaj, alebo si môžete zalievať rôzne sáčkové polievky a iné..
Ďalšou potrebnou vecou v lese je si zobrať určite baterku a úplne ideálne je zabezpečiť osvetlenie stanu závesným lampášom – kempingovou lampou – nejedná sa o drahú záležitosť a ľahko si ho zavesíte na boky stanu, aby bol stan z vnútra osvetlený. Zoberte si náhradné batérie !!
Najväčším nepriateľom ľudí na stanovačke je určite hmyz, preto nezabudnite na repelent, ktorý používajte deň čo deň a ak v stane svietite, nezabúdajte zaťahovať sieťku. V opačnom prípade sa dočkáte nechcených štípancov a zvieratiek v stane. Dobrým pomocníkom v lese bývajú aj sáčky, ktoré môžete využiť na špinavé oblečenie, zablatené topánky a iné. Ideálne je si dokúpiť( hlavne keď nemáte úplne kvalitný stan) veľký kus igelitu, ktorým zakryjete stan, keby bola veľmi veľká búrka.
Do sáčkov môžete zabaliť aj batohy a dať ich na noc do predsiene stanu. Ak bude počas dovolenky pršať, kamarátom vám bude aj dobrý pršiplášť, neodporúčame v lese používať dáždniky. Nezabudnite ani na dobré turistické topánky, ktoré sa vám ľahko nepremočia a nohy tak budete mať v suchu a pevné.
Neodporúčame si brat obyčajné tenisky, ktoré ľahko premoknú, a riskovať tak napr. prechladnutie. Dobrou pomôckou na stanovaní a výletoch v lese je aj takzvaný náramok Paracord , je to náramok, ktorý si dáte na ruku a je v ňom zakomponovaná píšťalka, lano a kompas. Môže vám byť dobrým pomocníkom napr. pri turistike, postavení prístrešku, na opravu zariadenia, na upevnenie vozidla, ako šnúra na ryby. Dokonca s ním môžete vytvoriť sieť na lovenie rýb a mnoho iné. Takýto náramok sa dá kúpiť pomerne lacno od 3 eur.
Výhodou každej dobrej stanovačky, je príroda okolo vás, ten kľud, ticho a pokoj. Záleží iba na vás či sa vyberiete do kempu medzi ľudí, alebo dáte prednosť úplne opusteným miestam. Tiež je možné ísť stanovať pod stan, nie len na Slovensko a k susedom Čechom ale kamkoľvek na svete.
Naše odporúčanie: krásne kempingové miesta nájdete napríklad v Taliansku-Butterfly Campsite, Lago di Garda, Chorvátsku, Francúzsku-Camping Le Pontet, Dordogne, Španielsku– Castell Montgri, Costa Brava v Nórsku a samozrejme aj v iných krajinách.
Väčšina týchto kempingov je pri pláži alebo rieke, je tu možnosť vidieť nádhernú prírodu, hory alebo malebné dedinky či mestečká. Nudiť sa tu určite nebudete, pretože mimo krásy prírody, ponúkajú kempy aj napríklad prenajatie kajaku či šliapacieho plavidla, rôzne druhy športov a v neposlednom rade malebné reštaurácie kde ochutnáte mieste špeciality.
Stačí si len vybrať čo chcete vidieť a vyraziť za svojím dobrodružstvom.
Čo by niekto mohol považovať za nevýhodu stanovania, je určite menší luxus ako na hoteli alebo penzióne. Každému z nás vyhovuje niečo iné, avšak minimálne raz za život odporúčame stanovačku vyskúšať. Keď už nič iné, budete mať aspoň super zážitky.
Prajeme príjemnú stanovačku!