Uluru, Austrália (Ayers rock): ako sa tam dostať, výstup

Rozhodli sme sa prejsť autom celé východné pobrežie a ja osobne som trvala na návšteve Uluru. Táto skala bola vyhlásená za jedno z najmagickejších miest na zemi, a v mnohých článkoch sa píše, že kto Uluru nevidel, akoby ani v Austrálii nebol.

Mňa fascinovalo, ako si dokázal tento „šuter“ len tak vyrásť kdesi uprostred púšte, a, samozrejme, tiež rôzne mýtické povesti s Uluru spojené. Údajne sa pri ňom záhadne strácajú turisti, a bohovia sa veľmi hnevajú, keď sa zúčastníte výstupu na skalu. Doteraz pri ňom zahynulo 36 ľudí, z toho 35 na prehriatie od horúčav. Skala sa totiž nachádza uprostred púšte a preto je tam veľmi horúco. Výstup sa preto odporúča absolvovať do 8.00 hodín ráno, resp. na naliehanie domorodcov skôr neodporúča. Ak sa chcete dostať na vrchol, musíte ísť sami, alebo si zobrať sprievodcu mimo radov domorodcov – ten vás tam určite nezoberie.

Ja som sa rozhodla na skalu vystúpiť aj kvôli tomu, že tento rok je to posledná možnosť: výstup na Uluru bude zakázaný! Zákaz začne platiť 26. októbra 2019, aby sa zhodoval s 34. výročím návratu Uluru domorodým obyvateľom. Podľa niektorých turistov, čo výstup na vrchol Ayres Rock absolvovali, na tom nebolo nič extra zaujímavé (všade naokolo je púšť a teda výhľad je taký obyčajný), podľa iných je to zase nezabudnuteľný zážitok. Stúpanie je strmé a v horúčave sa hore kopcom ťažko šliape. Uvidíme… Ak sa mi výstup podarí, napíšem vám o svojich pocitoch…

Aby ste mohli na Uluru vystúpiť, musí byť splnených niekoľko podmienok:

Kedy je výstup na Uluru zakázaný:

 • keď teplota dosiahne 36 stupňov celzia alebo viac
 • v horúcich letných mesiacoch december, január a február po 8 hod
 • keď je viac ako 20 % pravdepodobnosť dažďa v priebehu troch hodín
 • keď je v priebehu troch hodín viac než 5 % pravdepodobnosť búrky
 • ak odhadovaná rýchlosť vetra na vrchole dosiahne 25 uzlov alebo viac
 • ak je po daždi vlhkých viac ako 20 % povrchu skaly
 • ak oblaky klesnú pod vrchol skaly
 • stúpanie môže byť tiež z kultúrnych dôvodov uzavreté
 • Ak chcete zistiť, či je výstup povolený, informujte sa na hotelovej recepcii alebo na vstupnej stanici Národného parku.

Ako sa dostať na Uluru:
Autom: Na Uluru sa môžete dostať autom, najbližšie je to z Adelaide – 1594 kilometrov, čo je 17 hodín autom (bez prestávky). Keďže my sme pristáli v Sydney, museli by sme ísť ďalších asi 1375 km autom do Adelaide (14 a pol hodiny cesty autom). To sa nám ale neoplatilo, pretože by sme museli ísť ešte ďalší 1594 z Adealiade do Uluru (3000 km) a to isté všetko spať. Preto sme premýšľali aj o ceste ísť autom Sydney – Adealide – Uluru – Alice Springs- Townsvile – Cairns, keďže tam sme plánovali končiť našu cestu po východnom pobreží. Urobili by sme vlastne taký okruh stredom Austrálie. To  však znamenalo ísť 2700 km cez púšť, pričom cestovať sa dá kvôli klokanom skákajúcim pod autá  max do 16.30 hodiny, išli by sme púšťou možno aj štyri dni, čo znamenalo veľké zdržanie, veľa benzínu a možnosť pokazenia auta a ostania bez pomoci. Preto sme sa rozhodli pre letecký transfer, s dvojdňovým výletom na Uluru.

Vlakom: Je možné sa tam dostať aj vlakom, ten však stojí okolo 500 austrálskych dolárov na osobu, čo je dosť veľa.

Autobusom: Taktiež aj autobusom, ten však ide niekoľko dní a tiež nebol najlacnejší.

Letecky: Vyhral preto variant ísť aj letecky: mnohí na internete doporučovali let do Alice Springs, ktoré je asi 450 km od Uluru. Ja som napokon zistila, že aj priamo pri Ayers Rock je letisko (25 km od skaly), a tak som sa rozhodla letieť tam. Skúšala som varianty zo Sydney do Ayers Rock, potom s Brisbane a s Cairns, kadiaľ sme plánovali ísť. Zo Sydney to však bolo najlacnejšie, asi preto, že odtiaľ letí najviac lietadiel na Ayers Rock.

Ubytovanie pri Uluru:

Na mieste bolo dosť predražené (našlo mi dva hotely, oba cenovo približne 280 austrálskych dolárov za noc), ako som však zistila, je možné tu kempovať v kempe (miesto pre stan stálo asi cca 30 austrálskych dolárov na noc). Zadarmo tiež môžete kempovať priamo pri skale.

 

 1. Debora says:

  Dobrý den, chtela jsem se Vás zeptat tento rok v listopadu chceme vystoupot na vrchol Uluru. Chtela jsem se Vas zeptat jak je to s placenim a vatupenkami? Jake vstupenky potrebuji mit apod.
  Dekuji mockrat

  • crazytravellermandy says:

   Dobrý deň, moja skúsenosť bola, že na Uluru už teraz takmer nikoho nepúšťajú. Všade boli natiahnuté reťaze a info o zákaze vstupu. Nesmie sa tam ísť, ak je moc teplo (čo je takmer vždy), ak majú domorodci sviatok, ak bude fúkať, ak bude pršať, ak neviem čo.. Nikto nám nevedel povedať, či sa bude dať ísť hore na druhý deň.. ani kedy, ak nie zajtra.. všetci zahmlievali a krčili plecami, že sa uvidí.. a možno.. ale ráno opäť reťaze spustené a bez možnosti liezť nahor. Vyzeralo to tak, že podľa mňa tam nepúšťajú turistov už dlho. Žiaľ. Veľmi som sa na ten výstup tešila. Uvažovala som aj ísť načierno, ale vraj za to dávajú veľké pokuty. Tak som sa len pofotila s horou, posmútila a hajde preč :-((

Napíšte nám komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>