Rožnov pod Radhoštěm, Valašská dedinka

Predstavme dovolenku v krásnom malebnom mestečku Rožnov pod Radhoštěm, okolie tvoria hory Beskýd, kde si oddýchnete od hluku a stresu a môžete tak úplne vypnúť a vychutnávať si pokoj a krásnu prírodu. Čerstvý lesný vzduch vám tu tiež nebude chýbať.

Ubytovanie si nájdete ľahko, je tu veľký vyber hotelíkov alebo penziónov kde sa celkom lacno ubytujete. My sme na vlastnej koži navštívili toto mestečko a ako každého turistovi, ktorý sa sem dostane, nás zaujali Pustevny. Ak sa sem vyberiete, určite si naplánujte aspoň dva dni, kedy si môžete popozerať okolie. Prvý deň sa vyberte na Pustevny.

Na začiatok túry si môžete vychutnať cestu lanovkou s úplne top výhľadom s ktorou sa odveziete z Trojanovíc na Pustevny. Nebojte sa, že by ste potom už boli na mieste, a nemuseli tak nikam kráčať. Po príchode na kopec a vystúpenie z lanovky vás čaká niekoľko hodinová mierna turistika. Cesta vás priamo povedie k soche Radegasta- pohanského boha (veľmi obľúbená, môžete na ňu vyliezť a vyfotiť sa), ďalej po ceste sa dostanete ku kaplnke Cyrila a Metoda, ktorá je najvyššie položený chrám v ČR. Pri obidvoch zástavkách si môžete vychutnať dobré pivko a mieste domáce frgále, ktoré majú v milión príchutiach a môžeme potvrdiť stoja naozaj za ochutnanie.

Naše odporúčanie tento výlet si naplánujte na celý deň, zaujímavosti je tu veľa. Tiež si poriadne skontrolujte kedy vám ide posledná lanovka dole, aby ste nemuseli ísť pešo.

Zaujímavosť– miesto lanovky dole môžete využiť kolobežky, ktoré si síce doplatíte, ale o zážitok máte postarané. Čo sa týka cien lanovky, neboli príliš drahé, cesta tam aj späť vyšla cca 7 eur v prepočte na eura.

Na druhý deň sa vyberte do Valašského múzea v prírode. Je to skanzen tvorený z troch dediniek- okruhov, kde sa naozaj nebudete nudiť. V prvej dedinke v drevenom mestečku uvidíte krásne budovy, mlyny, obytné domčeky, všetko z čias minulosti. V druhej s názvom mlynárska dolina ponúkajú aj výklad a ukážky ako sa kedysi napr. mlela múka, robil olej, ako sa kovalo, aké sa používali koče, kde sa choval dobytok a mnoho iného. Uvidíte tu funkčný mlyn, funkčnú pilu a kováčsku dielnu. Všade pomocou ukážky od miestnych majstrov. Výklad je asi na 50 minút po ktorom sa presuniete do tretej valašskej dedinky. Tu strávite najviac času, je veľmi priestranná, ponúka mimo pekných domčekov, kde môžete nazrieť aj dnu, krásnu prírodu, mnoho zvieratiek a zamestnancov, ktorí sú dobovo oblečení a starajú sa o túto nádheru.

V jednom z domčekov sme mali možnosť stretnúť babičku, ktorá bola pekne dobovo oblečená a starala sa o príbytok. V druhom pána, ktorý sa staral o kravičky, zajačikov a koníka. V každej z dediniek sa dá fantasticky naobedovať. Jedlo tu majú im typické, ale aj špecialitky, ktoré potešia. Sviečková a fantastické borúvkove gule nechýbali nikde.

Platiť kartou sa tu dalo iba pri vstupe a v niektorých reštauráciách, preto odporúčame si vybrať/ zameniť hotovosť. Parkovné pri dedinke bolo platené, tu však brali iba hotovosť, nebolo to viacej ako 100 korún českých na deň. Tento výlet sa oplatí či už pre rodinky s deťmi, alebo iba  pre dospelých. Niečo nové sa naučíte, uvidíte ako sa kedysi žilo a ešte budete mať aj super prechádzku.

Tak čo máte vybraté, kam sa tento rok vyberiete na dovolenku, alebo predĺžený víkend?