Čo sa oplatí vidieť v Budapešti

Budapešť je jedno z najkrajšie položených miest sveta. Široký prúd rieky delí dvojmiliónovú metropolu na hornatú časť Buda a rovinatú Pešť. Budínska panoráma - Hradná štvrť s niekdajším Kráľovským palácom a chrámom Mateja, Gellértova hora - bola organizáciou UNESCO v roku 1987 vyhlásená za svetové kultúrne dedičstvo.

K zvláštnostiam hlavného mesta patrí:

* že bolo osídlené už pred 50 000 rokmi, ale len od doby pred 125 rokmi nesie svoj dnešný názov, lebo až do roku 1872 boli Óbuda, Buda a Pešť samostatnými mestami,
* že sa pod jeho pahorkami nachádza rozsiahly jaskynný systém a jeho 80 termálnych prameňov naplní 12 kúpeľných miest 70 miliónmi l vody denne,
* že medzi jeho stavebné pamiatky patrí 2000 rokov starý rímsky amfiteáter, 400 rokov staré rímske kúpele a typické secesné budovy z prelomu storočia,
* že jednotný vzhľad mesta – porovnávaný často s Parížom alebo Viedňou – je utvorený elegantnými palácmi,
* že najväčšia budova Parlamentu v Európe – postavená pred viac než sto rokmi v neogotickom slohu, s počtom miestností 691 – leží na peštianskej strane Dunaja,
* že samotná doprava ponúka množstvo kuriozít, napríklad prvá podzemná dráha kontinentu spojila už pred sto rokmi stred mesta s lesoparkom a na kopcoch Budy sú pre 7-14- ročné deti detské železnice,
* že tu majú milovníci kultúry 365 dní v roku jediný problém: vybrať si medzi 237 umeleckými pamiatkami, 223 múzeami a galériami, 40 divadlami, 54 kinami, 7 koncertnými sálami a na 200 zábavnými miestami s rozličným programom, ako aj rozmanitosťou okružných jázd autobusom alebo loďou, ktoré ponúkajú cestovné kancelárie.

Budínsky hrad 

Budatínsky hrad

Na rozdiel od iných hlavných miest Európy stojí kráľovský hrad v Budíne na vrchole kopca, presne podľa predstáv cestovateľov, ktorí vyrástli na rozprávkach. Keď Budapešťania hovoria o Hrade, nemyslia len Palác, ale aj stredoveké mesto, ktoré bolo vybudované na Hradnom kopci, kde sa radi prechádzajú po pôvabných námestiach, spletitých, úzkych uličkách a peších zónach ponúkajúcich prekrásny výhľad. K Palácu sa môžeme dostať aj pomocou špeciálneho dopravného prostriedku Hradnej štvrte – lanovej železnice (Sikló) začínajúcej na brehu Dunaja, šplhajúcej sa až na vrchol kopca.

V Budapešti je veľa liečivých prameňov

Metropola, najbohatšia na liečivé vody na celom svete
Budapešť je hlavné mesto, v ktorom sa nachádza najviac liečivých a termálnych prameňov na svete. Na svoje si príde ten, kto chce športovať, i ten, kto sa radšej potí v pare, alebo dúfa v úľavu od bolestí od pobytu v termálnych vodách. Tunajšie liečivé vody pomáhajú pri liečení ochorení pohybového ústrojenstva, krvného obehu alebo ženských ochorení. Medzi najkrajšie kúpele Budapešti patria kúpele Gellért, Széchenyi a Rudas.

Najkrajším parkom v Budapešti je ostrov
Margitin ostrov je bývalá kráľovská poľovnícka oblasť. Od 19. storočia sa stal oddychovým parkom tohto mesta o rozlohe 100 hektárov. Pod obrovskými stromami sa ukrývajú športové dráhy, plaváreň, najväčšia prírodná pláž hlavného mesta, amfiteáter a hotely. Na ostrove si môžete zajazdiť na tzv. Bingó hintó. Sú to štvorkolesové dopravné prostriedky pre 2-4 osoby.

Parlament v Budapešti

Parlament
Hlavní architekti tohto mesta pôsobiaci v druhej polovici 19. storočia mali radi pompu a bohaté zdobenie. Dôkazom je jedna z najkrajších budov parlamentu v Európe na peštianskom nábreží Dunaja. Eklektická budova je zvláštnou umeleckou zbierkou svojej doby so svojimi gotickými vežami, kamennými čipkami, na vonkajšej strane ozdobená 88 sochami, vo vnútri schodisko, ktoré pôsobí barokovým dojmom, freskami, mozaikovými oknami, gobelínmi a maľbami. Budovu môžete navštíviť aj ako turista, viac informácií: www.parlament.hu

Bazilika svätého Štefana

Najväčší kostol a synagóga
Najväčším kostolom v Budapešti je Bazilika Svätého Štefana, kde sa zmestí až 8 500 ľudí. V kaplnke za oltárom strážia najdôležitejšiu relikviu maďarského kresťanstva, mumifikovanú pravú ruku kráľa, ktorý založil štát a cirkev, kráľa Svätého Štefana.
Na ulici Dohány stojí najväčšia fungujúca synagóga Európy, v ktorej sa pravidelne organizujú koncerty vážnej hudby. V jej susedstve si môžeme prezrieť svetoznáme Židovské múzeum, predstavujúce históriu maďarských Židov, ich liturgické relikvie a nástroje každodenného života, taktiež pamätnú izbu holokaustu.

Trieda Andrássy, námestie Hrdinov
Trieda Andrássy je majstrovským dielom mestskej výstavby z konca 19. storočia, pod ktorou vedie prvé metro Európy. Ústi pri Pamätníku Millenia na námestí Hrdinov. Námestie Hrdinov je ohraničené z jednej strany Výstavnou sieňou (Mûcsarnok) a z druhej strany Múzeom krásnych umení (Szépmûvészeti Múzeum).

Mestský háj, Budapešť

Mestský háj
Na brehu jazierka pri mestskom háji (Városliget) stojí hrad Vajdahunyad, ktorý bol postavený pôvodne z dreva pri príležitosti Milénia so zámerom, aby predstavil niektoré prvky typických historických budov nachádzajúcich sa v krajine. Obrovská „maketa” zožala taký úspech, že ju neskôr postavili aj z kameňa.

Zoo Budapešť

Zoo
Zoologická a botanická záhrada bola otvorená v roku 1866 medzi prvými na svete. Na jej budovách sa stretáva maďarská secesia a romantika s východnými motívmi. Jednou z najkrajších budov je sloní dom. Medzi rastlinami palmového domu lietajú tropické vtáky a motýle, návštevníkov zabávajú najmä kosmáče bieločelé. V susedstve ZOO sa nachádza Lunapark.

Veľký cirkus hlavného mesta
Veľký cirkus hlavného mesta je jedným z najstarších kultúrnych zariadení v Maďarsku, je dobre známy po celom svete, vic informácií: www.maciva.hu

Tropikárium Budapešť

Tropicarium

Tropicarium predstavuje život domácich rýb, zvierat žijúcich v tropických pralesoch a živočíchov žijúcich v hĺbke morí a oceánov, viac informácií. Najväčšou atrakciou sú žraloky, ktoré môžete jeden deň v týždni vidieť aj pri kŕmení.

Priam dych zarážajúci je 12 metrový pozorovací tunel pod akváriom so žralokmi a rajami. Atmosféru ešte dotvára relaxačná hudba, až máte pocit, akoby ste plávali v mori spolu s morskými predátormi. Ich kŕmenie je možné vidieť každý štvrtok o 15:00. Celý priestor je bezbariérový, nie je problém zobrať si tam aj kočík. Tropicarium sa nachádza priamo v Nákupnom stredisku Campona. Priamo pred strediskom pohodlne a bezplatne zaparkujete, prípadne sa vo food courte môžete aj najesť.

Otváracie hodiny:

Každý deň v roku od 10:00 do 20:00 hod (aj počas štátnych sviatkov)

Cena lístkov od 5 do 8 eur

Viac info nájdete tu: www.tropicarium.hu

Palác zázrakov
Palác zázrakov (Csodák palotája) je ojedinelý interaktívny dom hier, kde sa deti aj dospelí môžu zábavnou formou oboznámiť s vedeckými poznatkami o svete, ktorý nás obklopuje, viac informácií:www.csodakpalotaja.hu


Detská železnica

Trasa železnice vedie od hory Széchenyi k Hûvösvölgy. Okrem rušňovodiča tu obsluhujú 10-14 ročné deti v uniformách. Úzkokoľajná železnica s čiastočne otvorenými vozňami prepravuje ľudí na 11 km trati za 50 min v prevažne lesnatom prostredí. Cestou vidíte horu János – najvyšší bod v Budapešti (výhliadka na panorámu mesta). Konečná zastávka je v Hûvösvölgy, obľúbenom výletnom mieste Budapešťanov.

Park histórie železníc
V parku okrem prehliadky historických vozidiel môžete riadiť lokomotívu, nasadnúť na ručne poháňanú drezinu, hrať sa s vláčikmi modelovej železnice veľkosti obývacej izby…, viac informácií: www.mavnosztalgia.hu

Skanzen Szetendre

Szentendre
Szentendre je považované za najkrajšie maďarské mestečko ležiace pozdĺž Dunaja, bydlisko maliarov, sochárov. Je cirkevným a kultúrnym strediskom Srbov žijúcivh v Maďarsku. V skanzene na okraji mestečka môžete vidieť maďarskú ľudovú architektúru a prvky ľudovej kultúry.

Aquaworld Budapešť

Aquaworld Budapest
Hotel a kryté zážitkové kúpele Ramada Resort – Aquaworld Budapest sú jedinečným komplexom v Európe, čo sa týka ponúkaných služieb: 309 izieb, konferenčné centrum s rozlohou skoro 1400 m2, spa, wellness a fitnes, zábavná časť. V Aquaworld-e nájdete 11 toboganov, 17 bazénov, surfový bazén a ďalšie vodné atrakcie, otvorený je celý rok.
(obr. Aquaworld 3,4,5,8)

Lanová dráha Budapešť

Challengeland Csillebérc
Lanové centrum je jedným z najväčších zážitkových parkov v Maďarsku, ponúka zaistené cesty rôznych dĺžok a obtiažností, pre deti i dospelých, viac info:www.kalandpalya.hu

Plavby loďou po Dunaji
www.mahart.hu
www.legenda.hu
www.dunarama.hu
Ďalšie informácie o turistike v Maďarsku nájdete na www.madarsko.sk