Kúpanie vo Figure Eight Pools, Austrália

Figure 8 Pools sa nachádza v Royal National Park Trail, Lilyvale NSW 2508, Austrália. Je to súbor malých jazierok, vyhĺbených do skál, v ktorých sa môžete okúpať. Jazierka sú dosť hlboké aj na to, aby ste do nich skočili. To najznámejšie jazierko je v tvare osmičky, preto sa nazýva Figue Eight Pools.

Figure Eight Pools sa nachádzajú na nebezpečnej skalnej stene v kráľovskom národnom parku v Sydney neďaleko pláže Burning Palms. Je potrebné si cestu naplávanoať podľa predpovede rizika vĺn, nakoľko pri prílive bývajú jazierka zatopené. Naplánujte si cestu pomocou predpovede rizika vĺn. Graf kedy môžete k jazierkam ísť nájdete na stránke: https://www.nationalparks.nsw.gov.au/things-to-do/lookouts/figure-eight-pools

Cesta k jazierkam v skale

Cesta k jazierkam trvá asi dve hodiny od parkoviska (7 až 9 km tam, a nezabudnite, že toľko isto späť) v dosť veľkej horúčave. Myslite na to, aby ste si zobrali dostatok tekutín. Nám sa podarilo cestou natrafiť na pána, ktorý mal asi 150 kilogramov, nemal so sebou žiadnu vodu, ale namiesto toho mal batoh plný ťažkých klobás. V horúčave už kolaboval a nevedel urobiť ani krok. Ponúkli sme mu našu vodu a zavolali mu záchranku. Nakoľko bol veľmi ťažký, museli k nemu privolať aj hasičov, čo nie je lacný špás. Ako podotkol môj manžel, „možno sme mu zachránili život, ale priviedli sme ho na mizinu... “ Dúfam, že nie 🙂

Jazierka sú dole na pláži, za tým skalným výčnelkom

Najprv sa ide dole kopcom k pláži (čiže naspäť idete hore kopcom), potom popri a po skalách až k jazierkam. Podľa internetu sú skaly veľmi nebezpečné, ale nám Slovákom, zvyknutým na všeličo, sa to nezdalo také hrozné, len si treba dávať pozor, aby ste sa nepošmykli. Na výlet k jazierkam je potrebné si vybrať vhodný čas, keď nie sú zatopené pod vodou, teda len za odlivu. Môže sa tiež stať, že voda začne stúpať a uväzní vás na skalách. Preto je potrebné ísť na výlet vtedy, keď sú jazierka dostupné.

Cestou bola jediná chatka, ktorá bola zatvorená alebo bol pri nej takýto milý papagáj

Odporučenia z náročného parku, kedy sa nekúpať v jazierkach

 • nechoďte na Eight Pools, ak jazierka nevidíte, pretože sú pod vodou a vlny sa vlnia po celej skalnej polici.
 • nechoďte k nim tiež v prípade, ak sa nemôžete priblížiť k bazénom Figure Eight Pools, pretože na chodník z pláže Burning Palms sa vlnia vlny.
 • ak ste v skalných bazénoch, a voda začne stúpať. môže vás uväzniť a hodiť o skaly, potom vás z bazénov vyplaví a pretiahne cez skalný útes.
 • ak stojíte na skalnej polici a prichádza príliv, vlny vás môžu prevrhnúť prevrhnúť, mohli by vás tiež spláchnuť do oceánu. Riskujete ťažké zranenia vrátane zlomenín kostí a poranení hlavy.

Oceán je blízko, ak sa privalí veľká vlna, môže vás vtiahnuť do oceánu

Neriskujte – naplánujte si cestu
Cesta k Eight Pool bazénikom je dlhá, tvrdá 6 km chôdza po strmej, úzkej a klzkej trati na odľahlom mieste. Prechádzka trvá v každom smere dve hodiny. Ak sa necítite fit, radšej výlet odložte. Snažte sa dostať do obeda bazénikov pred poludním. Nikomu sa nechce ísť späť na ten kopec potme a brány parku sú zamknuté od 20.30 h. Pozor, terén je nerovný a nie je vhodný pre malé deti alebo kočíky. Ak chcete jazierka navštíviť, najskôr sa pozrite na mapu a obujte si správne topánky. Toto nie je miesto pre tangá alebo vysoké podpätky.

Prechádzka sa začína na parkovisku Garawarra Farm mimo Garie Road. Trať sa vinie dolu strmým kopcom a potom sa stretne s pobrežnou dráhou, po ktorej sa dostanete na pláž Burning Palms Beach. Pokračujte v chôdzi na juh od pláže Burning Palms Beach k bazénom Figure Eight. Rovnakým spôsobom sa vráťte.

Figure Eight Pools

Navštívte iba za odlivu
V Austrálii všetko veľmi „prežívajú“, alebo možno inak povedané, dbajú veľmi na bezpečnosť. Keď sme išli šnorchlovať na veľký koralový útes, museli sme absolvovať hodinové školenie o tom, ako si nasadiť šnorchlovaciu masku, plus vyplniť dotazník o tom, či sme sa už niekedy šnorchlovali a kedy naposledy. Keďže jazierka Eight Pools môžu byť v určitých podmienkach nebezpečné, národný park píše k jazierkam také varovania, až sme sa tam takmer báli ísť. Napokon však cesta prebehla bez akýchkoľvek väčších problémov. Jediným problémom bola veľká horúčava, na ktorú sme mali primálo vody. Napokon sme si ju doplnili opäť v aute na parkovisku.

Park odporúča použiť predpoveď prílivu a odlivu pre riziko naplánovania vašej cesty. Nechoďte, ak je príliv alebo je predpoveď búrkového počasia. Nikdy sa neotáčajte chrbtom k oceánu. Keď sa dostanete k skalnej polici, zastavte sa a trochu pozorujte vlny, kým sa vydáte k skalným bazénom. Podmienky sa rýchlo menia. Oceán môže byť na pár minút pokojný, kým sa séria veľkých vĺn náhle nerozbije o skalný útes.

„Zranenia sa dejú v lokalite Eight Pools neustále. Nechcite to byť aj vy,“ píše sa na stránkach národného parku. Podľa ich skúseností sú „ľudia často predhadzovaní vlnami cez skalnú policu. Videli sme zranenia hlavy, zlomeniny kostí a zlé rezné rany a modriny pri pošmyknutí na skalách. Niektorí zranení ľudia tam museli zostať cez noc, pretože k nim nie je núdzový prístup. Myslíte si, že sa vám to nemôže stať?“ upozorňujú na riziká.

Núdzová záchrana
V prípade núdze volajte na Triple Zero (000), ak máte mobilné pokrytie, ktoré je v týchto miestach obmedzené.  V blízkosti nie sú žiadni plavčíci ani záchranné služby, takže v prípade zranenia by ste mohli dlho čakať na pomoc. Ak sa musia záchrany zúčastniť pohotovostné služby, budú musieť buď ísť pešo, alebo v extrémnych prípadoch možno budete musieť počkať cez noc … a potom za to zaplatiť! Skôr ako vyrazíte, povedzte niekomu svoje plány a čas, kedy sa vrátite.

Figure Eight Pools

Čo priniesť
Je to horúca, smädná, náročná prechádzka a nie sú v nej žiadne zariadenia. Žiadne WC, voda, jedlo, koše.

Ak chcete jazierka navštíviť, zbaľte si:

 • 2 litre vody na osobu
 • Občerstvenie
 • Klobúk
 • Opaľovací krém
 • Uzavreté topánky
 • Plne nabitý mobilný telefón
 • Lekárnička
 • Ak si nie ste istý, navštívte osmičku bazénov na prehliadke so sprievodcom
 • Napriek varovaniam niektorí neodolajú pokušeniu o selfie. Ak musíte ísť, vyberte si bezpečnú možnosť a choďte tam na prehliadku so sprievodcom Barefoot Downunder. Sú certifikovaným cestovným agentom pre národné parky NSW. Ich prehliadky budú fungovať iba počas prílivu, odlivu a bezpečných oceánskych podmienok.

Pripravte si záložný plán a vyberte si iné miesto na návštevu, ak sú v deň, keď ste plánovali ísť, nebezpečné podmienky.

Vyberte si lepšie miesto pre selfie
Namiesto zlomenia končatiny pri bazéne Figure Eight Pools urobte fotografie na niektorých ďalších krásnych miestach. Vyhýbajte sa davom, pre ktorých je teraz Figure Eight Pools neslávne známa.

Video z kúpania v Eight Pools: