Bajkom k tajchom: cyklotrasy v okolí Banskej Štiavnice

Banská Štiavnica a jej okolie je veľmi príjemná lokalita, ktorá je obľúbená medzi mnohými Slovákmi. Mestečko učupené medzi horami so svojimi kaviarničkami a terasami ponúka relax. V lete sa dá chodiť na túry, kúpať sa v tajchoch, a v zime lyžovať alebo bežkovať. V okolí sú známe aj cyklotrasy prevádzkovateľa Bajkom k tajchom.

Tajch na Kopaniciach

Ja som sa dostala na motorke do Hodrušskej oblasti, konkrétne na Kopanice. Cesty sú tu kľukaté, niektoré zákruty ostré, ale na bicykloch sa dajú v pohode prejsť. Ak idete na motorkách, od odbočky z Hodruše ku Kopaniciach je na cestách priveľa štrku, ktorým v zime posypujú cestu a preto je potrebné ísť veľmi opatrne, hlavne v zákrutách. Okúpať sa môžete v tajchu Dômky, na fotografii:

Tajch Dômky

Ak chcete mať pekný výhľad na celú oblasť, na Kopaniciach sa za kostolom vydajte peši doľava – širokou poľnou cestou sa dostanete až pod malý kopček, na ktorý sa vyšplháte za 10 minút. Hoci výstup nie je vôbec náročný, z kopca vidieť výhľady na všetky vrchy naokolo (hlavná fotografia nad článkom). Podarilo sa mi nafotiť aj pekného vidlochvosta (motýľ):

Vidlochvost

Pokiaľ sa chcete vybrať v oblasti na bicykloch, sú rozdelené do štyroch základných oblastí (ja som bola v Hodrušskej)

Hodrušská oblasť na bicykloch, cyklotrasy
Belianska oblasť na bicykloch, cyklotrasy
Vyhnianska oblasť na bicykloch, cyklotrasy
Banskoštiavnicka oblasť na bicykloch, cyklotrasy 

Pre cyklistov sa mi podarilo nafotiť mapku cyklotrás Bajkom k tajchom:

Bajkom k Tajchom, mapka

Nájdete ju aj na internete, ak ju chcete v papierovej podobe, môžete ju dostať zdarma v stránkových hodinách na Obecnom úrade v Hodruši-Hámroch, na Obecnom úrade vo Vyhniach, na Obecnom úrade v Banskej Belej alebo v ubytovacom zariadení Banský dom v Banskej Hodruši.

Mapy si môžete v prípade potreby aj stiahnuť tu a následne vytlačiť na svojej tlačiarni.

Na konci Kopaníc – ešte pred kostolom, je otvorený bufet, kde sa môžete najesť alebo napiť, v lete sa môžete dočkať aj diskotéky pod holým nebom na lúke s domácimi štamgastami. Doporučujem – skvelá retro akcia!

Dídžej sa už pripravuje na nočnú diskotéku pod holým nebom

 

 

 

Informácie

Nájdite viac