Ochtinská aragonitová jaskyňa, výlet v okolí Rožňavy

Ako malé dieťa som pri návšteve nejakej jaskyne uvidela obrázky z Ochtinskej aragonitovej jaskyne. Aragonitové útvary sa mi zdali krásne, a odvtedy som ju túžila navštíviť. Som od nej však 400 km a tak sa mi to podarilo až po 25 rokoch :-) Ale podarilo sa a tak vám napíšem o svojich zážitkoch.

Ochtinská aragonitová jaskyňa sa nachádza v okrese Rožňava. Prístup k jaskyni je cez pekné lesné cesty, sprvoti horšie značený, ale čím ste bližšie k jaskyni, tým viac značiek a smeroviek k jaskyni vedie. Pred jaskyňou bolo malé parkovisko, ale dostatočné na počet návštevníkov. Vchod k jaskyni od parkoviska je vzdialený len pár minút, takže sa nenamakáte.

Podobne ako pri väčšine našich jaskýň, vchod pôsobil ešte ako z čias komunizmu, ale pracovníci boli veľmi ochotní a odpovedali na každú otázku a pomohli aj s odložením batožiny.

Vchod do jaskyne je umelý, dlhý 144 metrov, a musíte prejsť 104 schodov smerom nadol (ale čo je horšie, potom aj nahor, čo niektorí starší ľudia zvládali ťažko). Jaskyňa nie je dlhá, dĺžka trasy je 300 m a preto prehliadka trvá len asi polhodinku. Teplota vzduchu je ako vo väčšine jaskýň 7 až 8 stupňov.

Aragonitová jaskyňa je na Slovensku len jedna. Strop jaskyne bol zdobený rôznymi formami aragonitu, priznám sa, čakala som ich viac a väčšie. Na niektorých miestach bola výzdoba len málo, v puklinách zase celkom veľa, vyzerala ako biele oblaky alebo kusy šľahačky. Keďže sprístupnených jaskýň tohto typu je na svete len veľmi málo, určite by ste ju mali navštíviť. Jaskyňa je aj v zozname svetového dedičstva Unesco, lebo jej charakteristická výzdoba je unikátna v celosvetovom meradle.

Pre tých, čo sa stále pýtajú, ako ja, čo je to aragonit, je tu jednoduché vysvetlenie: aragonit je minerál, chemicky uhličitan vápenatý, ktorý vytvára v jaskyni pri kryštalizácii zaujímavé útvary, ktoré môžu vyzerať ako dlhé ihlice, strapkaté útvary či obličkové tvary. V jaskyni sú najstaršie mliečno zakalené obličkovité útvary a ich korodované zvyšky, ktorých odhadovaný vek je 121- až 138-tisíc rokov.

Časy vstupov a otváracie hodiny

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Ochtinska aragonitova jaskyňa