Paddleboard a kúpanie: priehrada Boleráz

Po tom, čo si moji priatelia kúpili paddleboardy, chodíme na nich skúmať Slovensko. Ja plávam a oni si to užívajú na paddleboarde. Nedávno sme vyskúšali priehradu Boleráz, nuž vám musím o nej čosi napísať.

Priehrada vyzerala na mapke ako členitá, s nepravidelnými brehmi a tvarom, a tak sme sa celkom tešili, ako sa na nej chlapci vybláznia. Po príchode to však už tak zaujímavo nevyzeralo.

Prvý vstup sme skúsili od strany, kde bol kedysi erotický salón. Budova je už schátraná a vyhorená, plná smetí, sutín a exkrementov. Pri hrádzi bolo zopár parkovacích miest, ale aj veľa rozhádzaného polámaného skla a akési pozostatky po zhorenom aute. Z tejto strany sa nám prístup do vody nepáčil, lebo hneď vedľa ide cesta I/51, po ktorej prejde za hodinu veľa áut, plus ako bonus vedľa nej ide železničná trať.

Druhý vstup sme skúsili pri rodinnom dome, avšak dalo sa po ceste ísť len kúsok, nakoľko hneď tam bola rampa, ktorá bola uzamknutá. Nikde nebolo označenie, že kúsok ďalej je parkovisko, na ktorom môžete auto odstaviť a ísť k vode. Tráva pri vode bola pokosená, a našli sme aj párik labutí, ale len dvoch ľudí, ktorí sa už chystali na odchod. Na brehu boli betónové hrádze, z ktorých sa nedalo ísť na paddleboarde do vody. Bol tam aj lepší prístup, ale rozhodli sme sa skúsiť aj posledný vstup – čo ak bude lepší?

Tretí vstup viedol po úzkej, takmer zarastenej ceste – ak máte väčšie auto, môžete si ho poškriabať. Na konci cesty bola veľmi stará tabuľa zákaz vjazdu, súkromný pozemok. Boli tam dvaja domáci, ktorí hovorili, že pri brehu sú súkromné pozemky, ale zatiaľ sa tade bežne chodí. Údajne sa tam časom vybuduje rampa. Zatiaľ sa tadiaľ dalo ísť, ale breh bol zarastený, vstup do vody cez blatíčko a rákosie.

Vstup cez rákosie a blato

Pri brehu boli dve ohniská a vedľa nich sa povaľovali vrecia s odpadkami. Ak si donesiete čosi so sebou, budete môcť aj grilovať. Údajne tam ale nemôžete fajčiť 🙂

Napokon sme teda nafúkali paddleboardy a vliezli do vody. Priehrada bola nedávno vypustená a znovu napustená, ale voda príliš čisto nevyzerala. Bola mútna, hnedej farby, trochu i zapáchala. Podľa miestnych je v priehrade je čoraz menej vody, vyschnuté časti zarastajú burinou. Okrem rybárov tam ľudia nemajú dôvod chodiť, preto aj bola taká prázdna a opustená. Nie je tam nijaké občerstvenie, žiadne WC.

Úplne zo zadnej časti priehrady je vidieť Smolenický hrad

Na paddleboardoch sme si užili romantiku, západ slnka, pozorovali sme vtáky, ktoré dlho nikto z vody nerušil, a zažili pri nás asi riadny šok, hoci sme šli potichu. Sem-tam sa rákosie hýbalo – predpokladám, že pod vodou sa presúvali väčšie kusy kaprov alebo iných rýb.

Na konci som si trochu aj zaplávala. Keď som si dávala dole plavky, zacítila som ale poriadny smrad. Doma som ich preprala v umývadle – prikladám fotografiu, akú „krásnu“ farbu mala voda.

Voda, ktorá ostala v umývadle po prepláchnutí plaviek

Takže zhrnutie: Zabaviť sa na paddleboarde pri vode dá, ale: doneste si niečo na jedenie a pitie, môžete i grilovať, ale! V žiadnom prípade sa vo vode nekúpte! Ten smrad z pár vecí, ktoré sa dotkli vody, sa nedal vyvetrať niekoľko dní (mňa sa to netýka, ja som sa doma osprchovala:-)

Nečakajte žiadnu veľkú romantiku, skôr takú príjemnú plavbu v prírode a pozorovanie vtákov. Na nejaké veľké párty, zábavy, a podobne, priehrada stavaná nie je. Je na nej dosť mŕtvo a vyzerá veľmi opustene. Ak hľadáte ale pokoj, ticho, môžete sa tu na paddleboardoch povoziť.

Priehrada Boleráz a jednotlivé vstupy

Mapka, ako sa tam dostať: