Považský hrad v Považskej Bystrici

Považský hrad sa týči na kopci, a je ho vidieť aj z novej diaľnice, ktorá vedie cez Považskú Bystricu. Hrad strojí na brale vo výške 497 m.n.m v časti Považské Podhradie. V súčasnosti sú pomerne zachované časti múrov paláca, veží a opevnenia. Z hradu je nádherný výhľad na Váh a časť Považského Podhradia.

Považský hrad bol postavený koncom 13. storočia ako odozva na vpád Tatárov na Slovensko. Jeho úlohou mala byť ochrana považskej cesty, ktorá sa pod ním nachádza. Z dávnej histórie sa toho veľa nezachovalo, ale niektoré zdroje hovoria, že bol postavený už v roku 1128.

Prvá zmienka je však až z roku 1316, kde sa spomína ako Bystrický hrad. V roku 1458 ho kráľ Matej daroval Podmanickovcom (známi sú najmä Ján a Rafael). Noví majitelia opravili všetky objekty a hrad rozšírili. Veľký požiar v roku 1543 ťažko poškodil jednotlivé stavby. Pri oprave zmenili niektoré architektonické prvky a hrad rozšírili o predhradie. Podmanickovcom patril hrad do vymretia v roku 1558.

Ďalší majitelia, Balassovci, adaptovali starý palác a vykonali ďalšie opravy ostatných budov. Napriek opravám v roku 1631 opustili nepohodlný hrad a presťahovali sa do nového, renesančného kaštieľa v podhradí. V roku 1684 obliehalo hrad vojsko cisára Leopolda I., keď ho krátko predtým obsadili tököliovské vojská. Z obavy, aby sa nestal sídlom povstalcov, ho cisár nechal v roku 1698 zničiť.

Na hrade sa vystriedalo niekoľko majiteľov, ale keď sa v priebehu 17. storočia niektorí zapojili do protihabsburského povstavania, dal cisár Považský hrad v roku 1698 zničiť.  V súčasnosti sú pomerne zachované časti múrov paláca, veží a opevnenia. Ďalej sú viditeľné otvory okien, miestami so zachovanými renesančnými rímsami. Z bývalých hospodárskych budov, postavených na nádvorí, sú viditeľné len časti múrov, prípadne ich základy. V niektorých priestoroch sú zvyšky renesančných klenieb.

Vyhliadkový mostík

Nedávno bol na Považskom hrade vybudovaný nový vyhliadkový mostík, zabezpečený zábradlím. Ponúka nádherný výhľad na Bytčiansku kotlinu, rieku Váh a mesto Považská Bystrica. Z horného hradu vás očarí pohľad na Veľký a Malý Manín, malofatranský Kľak a Roháč v Súľovských skalách.

Ako sa na hrad dostať

1. z Považského Podhradia

Cesta na hrad vedie popri kostole a jednom z dvoch kaštieľov v Považskom Podhradí. Je strmá a skalistá. Návštevníci sa k nemu dostanú po žltej značke okolo renesančného kaštieľa a strmo nahor. Chodí sem aj mestská hromadná doprava z autobusového nástupišťa v Považskej Bystrici. Treba vystúpiť na konci dediny pri kostole a barokovom kaštieli. Potom po žltá turistická značka značke okolo renesančného kaštieľa a strmo nahor až k hradbám. Hore ste do 15 minút.

Autom treba zísť z diaľnice D1 Považská Bystrica – Centrum. Na prvej svetelnej križovatke doprava smerom na Považské Podhradie. Na konci mosta, na druhej križovatke, opäť doprava. Po ceste č. 507 rovno až ku kostolu v Považskom Podhradí.

2. Z obce Udiča

Medzi vyhľadávané trasy patrí aj prechod z Udiče cez Klapy s parádnym výhľadom na Vodnú nádrž Nosice. Táto túra vedie cez pekné vyhliadkové miesto Klapy a ďalej cez Sedlo Klapy, Lopatina. Trasa trvá približne 2:20 hod. Z

3. Z Orlového

Z Považskej Bystrice vedie na Považský hrad aj turistický chodník cez obec Orlové. Trasa má dĺžku približne 2 hodiny.

Hrad je bezplatne sprístupnený verejnosti celoročne. Zrúcaninu Považského hradu sme zaradili medzi najkrajšie hrady na Považí.