Rebrík do neba pri Banskej Bystrici

Neďaleko Banskej Bystrice, smerom na malebné Poniky, sa nachádza malá obec Dúbravica. Ak idete od Poník, na začiatku obce uvidíte rozbitú cestu vľavo, po nej je to asi 600 metrov k tejto zaujímavej atrakcii.

Po ceste sa dá ísť aj autom, ak viete dobre obchádzať výmole a máte vyšší podvozok. Ale 600 metrov zase nie je tak veľa, je to pekná prechádza pomedzi lúčky, žiadne veľké stúpanie ani náročná trasa.

Po pár metroch už rebrík uvidíte zdiaľky – nezvyčajná skratka do neba je vysoká približne päť metrov a je postavená z dreva. Rebrík je zaujímavý tým, že nie je o nič opretý a stojí len tak, akoby vo vzduchu. Fígeľ je v tom, že pokračuje ešte aj 1,5 metra pod zemou.

Rebrík je dielom vizuálneho umelca Mateja Rosmányho. Občianske združenie Periférne centrá v Dúbravici totiž každoročne uskutočňuje  skupinovú umeleckú rezidenciu, ktorá mení okolitú krajinu. Rebrík je jej súčasťou.

Ak sa nebojíte, môžete naň vyjsť a pokochať sa výhľadmi. Ale nezabudnite, navrchu rebríka to mierne kolíše vašou váhou. Predsa len, čím vyššie leziete, tým väčšiu páku robíte.  V čase našej návštevy už na rebríku chýbal prvý schodík (máj 2020), ale ak ste sa zapreli o vyrúbanú časť, kde schodík kedysi bol, dalo sa naň vyjsť.

Z rebríka budete vidieť obec Dúbravica, Ponickú Hutu aj Poniky a keď vyjde počasie, môžete zbadať aj hrebeň Nízkych Tatier.

Ako sa atrakcia stáva masovo známa, začína k nej chodiť čoraz viac ľudí a preto cez víkend možno budete musieť na vytúženú fotografiu chvíľu počkať.