Túra na Vápennú (Roštún) zo Sološnice

Vápenná, inak nazývaná aj Roštún, je tretím najvyšším vrchom v Malých Karpatoch (752 m n. m.). Rozhodne si to ale nemyslel môj manžel, ktorý sa hneval, že to mala byť len malá prechádzka, pritom stále ideme hore - prekvapivé pri kopcoch :-) A vraj si myslel, že sú to Malé Karpaty, teda malé, a nie vysoké!

Ale teraz naozaj, túra nie je až tak náročná, len možno dva úseky sú strmšie stúpanie, inak sa ide pomaly a plynulo hore. My sme začali túru v obci Sološnica, na konci ktorej sa nachádza malé parkovisko. Autom z Bratislavy je to do Sološnice asi 45 minút.

Ako prvé prídete na peknú a rozľahlú lúčku

Vápenná (Roštún) sa nachádza sa nad obcami Sološnica a Plavecké Podhradie a je z nej rovnako krásny výhľad, ako z Vysokej, najvyššieho vrchu Malých Karpát. Ak idete autobusom, môžete vyraziť po zelenej turistickej značke, ktorá začína už pri autobusovej zastávke v dedine. Keď pôjdete autom, môžete sa zaviezť trochu hlbšie do lesa, kde je na konci malé parkovisko.

Výhľad z Vápennej/Roštúna

Výstup na Vápennú trvá hodinu a pol až dve, pričom prevýšenie je približne 547 metrov, čo je na Malé Karpaty celkom slušné. Značenie bolo dobrú a stúpanie primerané, až na niekoľko strmých úsekov, kde sme si slušne zafučali. Takmer celá časť túry vedie cez les, v hornej časti pri vrchole bolo veľa popadaných kmeňov, ktoré bolo treba prekračovať (máj 2020). Výhľady uvidíte až na vrchole, ale sú krásne a stoja za to.

Väčšina túry ide cez les bez výhľadov

Od roku 2008 je na vrchole Roštúna menšia rozhľadňa. Máte pri nej možnosť zanechať odkaz vo vrcholovej knihe.

Rozhľadňa na Roštúne

Naspäť môžete ísť tou istou cestou, ak ste autobusom alebo si viete nechať druhé auto v Plaveckom podhradí. Najprv pôjdete po červenej značke, neskôr po žltej. Nad obcou je známa zrúcanina Plaveckého hradu, ktorý stojí za návštevu. Jeho silueta je vidno do ďaleka, takže cestu nejako zvlášť zdôrazňovať netreba.

Na mape vidieť miesta, kam sa môžete vydať

Z obce Plavecké podhradie vedie na hrad modrá turistická značka, takže sa môžete vydať pozrieť aj hrad. Aj táto trasa je do kopca, ale len cca 30 minút. Ak spojíte Vápennú z výletom na Plavecký hrad, máte pred sebou dlhšiu túru v Karpatoch, a príjemný deň v prírodnom prostredí s historickým nádychom.

Z vrcholu Roštúna vedie veľa turistických ciest

Nápis na rozhľadni Roštún