Vodný mlyn Kolárovo

Nikdy som nevidela toľko zo Slovenska, ako keď sme si kúpili motorky. Zrazu bol každý cieľa dobrý a neustále sme googlili, kam sa ísť previezť a čo vidieť, čo sme ešte nevideli. A tak sme navštívili aj vodný mlyn Kolárovo.

Odbočka k nemu nie je veľmi viditeľne označená, ale domáci vám radi poradia. Na fotkách na internete, kde som ho videla prvýkrát, je nafotený veeeeľmi fotogenicky a aj prvý dojem na mňa urobil dobrý, hoci mne sa až také dokonalo nastajlované fotografie nepodarili.

 Vodný plávajúci mlyn v Kolárove má tri  zaujímavosti:

  •  je  to posledný plávajúci lodný mlyn Slovenska
  • k mlynu sa dostanete mostíkom, ktorý je najdlhšie zastrešený drevený most v Európe (dĺžka 86 metrov a šírku 2,5 metra)
  • mlyn bol v 60-tych rokov presunutý do múzea slovenskej dediny v Martine, kde čakal 20 rokov na svoje znovuzrodenie a spustenie na vodu

Táto drevená stavba kotví na brehu mŕtveho ramena malého Dunaja. Priamo k mlynu sa dostanete po spomínanom dlhom drevenom moste, ktorý pôsobí veľmi fotogenicky. Drevo ako materiál je veľmi príjemné, a spolu s mlynom dobre vyznieva na pokojnej prírodnej hladine.

Vodný mlyn je postavený je na dvoch rovnobežných člnoch a ukotvený o breh rieky. Hoci je funkčný, nefunguje, pretože vodná hladina stojí

Pri mlyne je najdlhší krytý drevený most v Európe

Celý areál je však podľa mňa dosť malý. Pri mlyne je malý bufet, dva hlinené domčeky a pódium s veľkým parketom, na ktorom je namaľovaná slnečnica. V čase našej návštevy (oba razy) tu hrala hudba a vystupovali folklórne súbory. Priamo v mlyne sa nachádza maličké  Múzeum vodného mlynárstva, ktoré bolo otvorené.

Za mlynom sa nachádza malá lúčka, v čase našej návštevy na nej bol somárik a kŕdeľ husí.  Ak ste prišli pešo, môžete si tiež  spraviť peknú prechádzku po hrádzi.

 Múzeum vodného mlynárstva je otvorené:

  • v letnej sezóne (1.5. – 15.10.) 9:00 – 22:00
  • v zimnej sezóne (16.10. – 30.4.) 12:00 – 22:00

Pokochajte sa schopnosťami našich predkov, ktorí pri stavbe terajších technických pamiatok prejavili svoj výnimočný um.

Počas celej letnej sezóny sa v areáli koná množstvo rôznych kultúrnych i gastronomických podujatí, tiež sa tu organizujú ekotábory pre školy.