Odbočka k nemu nie je veľmi viditeľne označená, ale domáci vám radi poradia. Na fotkách na internete, kde som ho videla prvýkrát, je nafotený veeeeľmi fotogenicky a aj prvý dojem na mňa urobil dobrý, hoci mne sa až také dokonalo nastajlované fotografie nepodarili.
Vodný plávajúci mlyn v Kolárove má tri zaujímavosti:
- je to posledný plávajúci lodný mlyn Slovenska
- k mlynu sa dostanete mostíkom, ktorý je najdlhšie zastrešený drevený most v Európe (dĺžka 86 metrov a šírku 2,5 metra)
- mlyn bol v 60-tych rokov presunutý do múzea slovenskej dediny v Martine, kde čakal 20 rokov na svoje znovuzrodenie a spustenie na vodu
Táto drevená stavba kotví na brehu mŕtveho ramena malého Dunaja. Priamo k mlynu sa dostanete po spomínanom dlhom drevenom moste, ktorý pôsobí veľmi fotogenicky. Drevo ako materiál je veľmi príjemné, a spolu s mlynom dobre vyznieva na pokojnej prírodnej hladine.
Vodný mlyn je postavený je na dvoch rovnobežných člnoch a ukotvený o breh rieky. Hoci je funkčný, nefunguje, pretože vodná hladina stojí
Celý areál je však podľa mňa dosť malý. Pri mlyne je malý bufet, dva hlinené domčeky a pódium s veľkým parketom, na ktorom je namaľovaná slnečnica. V čase našej návštevy (oba razy) tu hrala hudba a vystupovali folklórne súbory. Priamo v mlyne sa nachádza maličké Múzeum vodného mlynárstva, ktoré bolo otvorené.
Za mlynom sa nachádza malá lúčka, v čase našej návštevy na nej bol somárik a kŕdeľ husí. Ak ste prišli pešo, môžete si tiež spraviť peknú prechádzku po hrádzi.
Múzeum vodného mlynárstva je otvorené:
- v letnej sezóne (1.5. – 15.10.) 9:00 – 22:00
- v zimnej sezóne (16.10. – 30.4.) 12:00 – 22:00
Pokochajte sa schopnosťami našich predkov, ktorí pri stavbe terajších technických pamiatok prejavili svoj výnimočný um.
Počas celej letnej sezóny sa v areáli koná množstvo rôznych kultúrnych i gastronomických podujatí, tiež sa tu organizujú ekotábory pre školy.