Pamukkale sa nachádza asi 19 km severne do mesta Denizli. Pútavý výlet za najvýznamnejšou prírodnou pamiatkou zeme je jednou z možností, ako sa dozvedieť mnoho zaujímavých informácií o Turecku, objaviť krásy miestnej krajiny, spoznať niečo z tureckej kultúry ako napr. ako sa ručne viažu koberce, prehliadnuť si antické mesto Hierapolis s veľkolepým divadlom a najväčšou nekropolou so starovekými kamennými hrobmi.v Malej Ázii.
Na vlastnej koži budete mať možnosť vyskúšať si účinky liečivej minerálnej vody, ktorá dala vyniknúť prírodnému útvaru Pamukkale, pomenovanom podľa čistej bielej blýskajúcej sa farby útesu a terás, po ktorých sa budete môcť sami prechádzať.
Tisícročia vznikajúce vápencové terasy sú vo svete ojedinelými a patria do prírodného bohatstva a dedičstva ľudstva. Horúca, 35 – 38 stupňová termálna voda, ktorú domáci už v dávnoveku používali na liečenie rôznych chorôb, vyviera z hĺbky 2 000 m.
Pamukkale leží pri ruinách antického mesta Hierapolis), preto môžete okrem geologického raja sledovať aj ruiny starovekého impéria, nádherný rímsky amfiteáter, či okúpať sa v jazierku, ktorého liečivé účinky okúsila aj Kleopatra.
Vstupné brány do Pamukkale sú aj dole aj hore. Kvôli vysokým horúčavám v Turecku bude lepšie, ak pôjdete a hore a prehliadku budete robiť smerom nadol. Amfiteáter sa nachádza 5-10 minút chôdze od Kleopatriných kúpeľov.
Keďže Pamukkale je jedno z najnavštevovanejších miest v Turecku, je vysoko pravdepodobné, že sa pred vami budú hemžiť stovky turistov so selfie palicami. Ak si chcete spraviť krásne fotky, je dobré prísť skoro ráno, alebo sa pokúsiť urobiť fotografiu šikovne tak, aby nikoho nebolo vidieť.
Vzhľadom na množstvo turistov je zázrak, že sa Pamukkale doteraz nepodarilo zničiť. Tureckí podnikatelia tu kedysi vybudovali hotelové komplexy s welnessom, ktoré sa našťastie museli zbúrať a aj cesta pre autá sa zrušila. Pomocou určitých zásahov (umelo vybudované jazierka) sa podarilo Pamukkale zachrániť aj pre ďalšie generácie.
Preto prosím rešpektujte základné pravidlá (vstup len bez topánok a bez opaľovacích krémov, neodhadzovať odpadky), aby ste nezničili toto nádherné miesto. Travertínové skaly sú mokré, ale nemusíte sa báť chodiť na boso – všetko, čo je biele (uhličitan vápenatý), sa vôbec nešmýka, hnedo sfarbené kamene sa šmýkajú.
Vzhľadom na vysoké teploty hrozí úpal, preto si určite zoberte aspoň liter vody a čiapku/klobúk na hlavu. Cestou na a z Pamukkale budete prechádzať pohorím Taurus, kde sa môžete kochať krásnou scenériu horských dedín.