Bali, Indonesia

Bali bol ostrov, ktorý ma prekvapil. Vo všetkých sprievodcoch ho ospevujú ako jednu z najkrajších destinácií sveta, a tak som možno mala priveľké očakávania. V niečom ma ostrov prekvapil, v niečom potešil, a v niečom aj veľmi sklamal.

Čo ma potešilo:

  1. Na ostrove nie sú veľké budovy, snažia sa byť ekologický a preto údajne nestavajú domy vyššie ako vrcholce paliem. To je naozaj super.
  2. Na ostrove boli všade opice, niektoré si vám aj posadali na plecia, iné kradli okuliare a peňaženky 🙂 Mohli ste sa tiež odfotiť s kaloňom – to je ten veľký netopier, ktorý sa živí ovocím.
  3. Ak si odmyslím množstvo ľudí, na ostrove sa dala nájsť krásna príroda: romantické zálivy, vstup k moru cez jaskyňu, ktorá sa cez deň zatopila, pekné chrámy (tých tam bolo naozaj dosť veľa), sem – tam ryžové políčko a kus džungle. Ak ste stáli na útese, západy slnka boli naozaj fotogenické. Len ste nesmeli fotiť turistov naokolo, ktorých bolo naokolo naozaj požehnane.

Čo ma zaskočilo:

  1. Áno, domčeky boli nízke. Horšie bolo, že boli úplne všade. Pochodila som celý ostrov, ale len na málo miestach nikto nebýval. Čakala som, kedy už začne tá džungľa, kúsok neobývanej plochy. Ale bolo jej len minimálne. Indonézia je známa svojou preľudnenosťou a to bolo cítiť aj na tomto ostrove. V hlavnom meste sú nekonečné prúdy motoriek, áut, kolóny, množstvo ľudí..
  2. Keď som prvýkrát vyšla z hotela na pláž, bola som šokovaná množstvom plastových odpadkov, ktoré boli na brehu aj vo vode. Ponorila som sa do vody a už som mala na tvári igelit a nohe plastový téglik. Nikto sa tam nekúpal, všetci len v bazéne. Údajne bola nejaká búrka, ktorá priniesla odpadky z mora na ostrov. Neviem, bola som tam 10 dní a plastové odpadky boli skoro všade. Videla som rybárov, ktorí chytali v rieke ryby doslova medzi plastovými fľašami. Toto som na ostrove naozaj nečakala. Niektoré hotely odpratávali odpadky, takže pláže boli čisté, a aj na iných miestach ostrova sa dali nájsť menej znečistené pláže.. Nuž, posledné roky sa s plastovými odpadkami v mori a na brehu stretávam čoraz častejšie a má to vzrastajúcu tendenciu.

Informácie

Nájdite viac  

Fakultatívne výlety? Skúste tie s domorodcami

„Mnohé hotely a cestovné kancelárie ponúkajú na dovolenkách tzv. fakultatívne výlety za príplatok. Osobne sme pár z nich vyskúšali, ale nikdy nestáli za veľa. Najprv turistov zbierajú do autobusu z rôznych hotelov, a niekedy to trvá pekne dlho – aj dve hodiny. Potom, keď sú všetci poznávania chtiví turisti na palube, odvezú vás na miesto určenia, kde sa povinne sa odfotíte …

Pokračujte v čítaní  

Uluru, Austrália (Ayers rock): ako sa tam dostať, výstup

Rozhodli sme sa prejsť autom celé východné pobrežie a ja osobne som trvala na návšteve Uluru. Táto skala bola vyhlásená za jedno z najmagickejších miest na zemi, a v mnohých článkoch sa píše, že kto Uluru nevidel, akoby ani v Austrálii nebol. Mňa fascinovalo, ako si dokázal tento „šuter“ len tak vyrásť kdesi uprostred púšte, a, samozrejme, tiež rôzne mýtické …

Pokračujte v čítaní