Hawaii, Maui

Keď sme na internete videli letenky na Hawaii za 460 eur, bolo nám jasné, že by bola škoda ich nevyužiť. Za túto cenu sa dostať na toľko ospevované Hawajské ostrovy? Veď letenka tam stála len čosi cez 200 eur, toľko stojí hocijaký výlet na Slovensku. Jasné, že sa tam musíme pozrieť. A tak sme na jar 2017 vyrazili.

V ponuke bol let na hlavný ostrov, alebo na Maui. Vybrali sme si Maui, pretože hlavný ostrov je už dosť preľudnený a plný mrakodrapov. Je tam síce známa pláž Waikiki, ale pri pohľade na to množstvo ľudí na nej mi vôbec nebolo ľúto, že ju neuvidíme.

Mauí bol a veru sme neoľutovali. Ostrov bol v roku 2016 označený cestovateľským portálom TripAdvisor  za najlepší na svete. Nešlo o žiadne prekvapenie: rok predtým bol druhý, a medzi prvou päťkou je vždy. Obávala som sa, že na ostrove bude všetko na americký štýl, samý konzum, veľké cesty, diaľnice, lacné hotely.

Ale nebolo to tak. Cesty tu boli klasické, žiadna diaľnica a legendárna cesta džungľou do mesta Hana pozdĺž drsného východného pobrežia je plná úzkych jednoprúdových mostov, prudkých zákrut a neuveriteľných ostrovných výhľadov.

Len čo sme vystúpili z lietadla a prenajali si auto, zašli sme smerom najbližší výhľad. Zažili sme nádherný východ slnka a voľným okom pozorovali veľryby, ktoré sa vyhadzovali na mori – a bolo ich veru dosť. Pri šnorchlovaní som takmer na každej pláži narazila na veľké korytnačky, na Kanaha Beach pri letisku ležali štyri obrovské rovno na pláži a spali. Potichu sme sa pri nich nafotili, aby sme ich nezobudili.. Ani si to nevšimli.

Korytnačiek spiacich na pláži sa nesmiete dotýkať. Ja som sa k nej priblížila na meter, ale fotka skresľuje, akoby to bolo bližšie.

Na Mauí je neuveriteľné množstvo pláži, a nájdete tu pláže s jemným bielym pieskom, červenú pláž, čiernu pláž, pláž s okrúhliakmi, sopečnú pláž, pláž pre surfistov, ale i upravené pláže pre amerických dôchodcov. Stále sa je na čo pozerať a príroda je tu ohromná. Veľké hory (dali sme aj túru, ale po troch hodinách chodeniach bez značenia a tušenia, kam ideme, sme to vzdali), sopky, džungla, ale i cesty na kraji útesu, kúpanie vo vodopáde v lese, kde nikto iný okrem nás nebol.. No proste nádhera. Boli sme tam tri týždne, a toľko približne trvalo, kým sme prešli celý ostrov a do detailov ho spoznali.

V jednotlivých článkoch priblížim zaujímavosti, čo som tam videla.

Každá z pláži mala niečo do seba

Každá z pláži mala niečo do seba