Neusiedler See, tipy na výlet

Neusiedler See je obľúbeným miestom oddychu najmä pre Bratislavčanov, pretože nie je ďaleko od hlavného mesta. Autom, busom, na motorkách a dokonca i na bicykli sem môžete dojsť, je to 60 km cesty.

Neusielder See (Rakúsko, oblasť Burgendland), alebo inak aj Neziderské jazero je obrovské – má asi 320 km2, z toho  z toho leží 240 km² v Rakúsku a 75 km² v Maďarsku. Ako občanom Európskej únie na návštevu pas nepotrebujete, bude vám stačiť občiansky preukaz.

Jazero vyzerá nekonečné ako more

Jazero je zaujímavé aj tým, že je plytké – maximálna hĺbka v celej oblasti sú dva metre. Jedinečná fauna a flóra sú chránené dvomi národnými parkmi Neziderské jazero – Seewinkel a Fertő-Hanság, a je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO (od roku 2001).

Bratislava – Neusiedler See

 

1 zastávka – Strandband Neusiedel am See: Ako miesto najbližšie k Bratislave sme navštívili Strandbad Neusiedl am See. Môj prvý pocit, keď som prišla na jazere bol, že som sa ocitla niekde na dovolenke. Ľudia hovorili cudzím jazykom (aké prekvapivé), na pláži boli palmy v kochlíkoch, pláž dlhánska, jazero bolo tak obrovské (a naozaj je aj trochu slané), že máte pocit, že ste pri mori. Len akási šedivá farba vody nasvedčovala tomu, že to more nie je.

Retro lavička na pláži

Hoci bolo veľmi veterno a koniec septembra, na pláži bolo veľa ľudí. Niektorí len tak pili kávu, iní si púšťali šarkanov, deti skúšali nohami teplotu vody a mladé páriky sedeli na dekách a rozprávali sa. Žije to aj na vode – pred nami sa vznášal na vode kŕdeľ plachetníc, naľavo lietali dvaja kajtisti (kite boarding), medzi nimi sa preháňali windsurfingsti. Môžete si tu požičať čln, ale i vodný bicykel. Otvorená bola v tomto čase len kaviareň pri móle, reštaurácia pri parkovisku bola zatvorená.

 

2 zastávka – Seebad: Ak sa presuniete o 7 km ďalej, dostanete sa do Seebad -enu, nájdete tu tiež veľkú pláž, prvé otvorené kúpalisko na Neusiedleri, detský bazén, šmýkalky, detské ihrisko. V areáli je basketbalové ihrisko, tri volejbalové ihriská a stoly na stolný tenis. Ak sa chcete najesť, sú tu dve reštauárcie, pre menej náročných je k dispozícii bufet.

Môžete si tu tiež požičať si vodný bicykel alebo čln. Elektrický motorový čln pojme až 6 osôb a nepotrebujete naň žiaden preukaz. Ceny za prenájom sú o niečo vyššie ako v Bratislave, ale nie sú nijako závratné (stand up board 11 eur hodina, vodný bicykel 12 eur hodina). Pre porovnanie, na Zlatých pieskoch zoženiete Stand up padle za 7 eur na hodinu..

Aktuálny cenník nájdete tu: http://www.marina-west.at/bootsverleih/

Kačky na pláži sú zvyknuté na ľudí

 

3 zastávka – Podersdorf am See: O ďalších asi 7 km sa dostanete k Podersdorf am See, kde je obľúbená pláž s fotogenickým majáčikom. Aj tu je detské ihrisko, toalety, požičovne vodných bicyklov. Na tejto pláži na rozdiel od Strandbadu bolo takmer bezvetrie, preto tu nebolo vidieť vidieť „jazdov“ na vode (kiteboarging či windsurfing). Panovala tu ale príjemná, pokľudná dovolenková atmosféra a majáčik bol naozaj fotogenický! Škoda, že polku z neho akurát zaujal nejaký miestny spevák, ktorý si pri ňom aj so svojim tímom robil fotografie, ako hrá na gitare. Za detským ihriskom bol práve tekvicový festival, hrala rakúska dychovka, ktorá skvele dotvárala atmosféru, a mohli ste si vychutnať jedlá z tekvíc, ale i mäsové jedlá.

Maják v Podersdorfe

Maják v Podersdorfe

Celkovo je okolo jazera 11 takýchto zastávok, kde sa môžete zastaviť, my sme pre krátkosť času navštívili len tieto tri najbližie k  Bratislave. Môžete sa zastaviť v mestách Rust, Illmitz, Podersdorf, Neudiedl či Weiden – všetky majú kúpaliská a móla. Miestami je problém s rákosím, ktoré, ako jediné mesto, nemá Podersdorf.

Ako si prenajať bicykel na Neusideler See
Oblasť Neusidelerského jazera je cyklistickým rajom: v okolí nájdete mnoho cyklotrás o celkovej dĺžke 2 500 kilometrov. Môžete si priniesť vlastný bicykel, ale ak sa vám do auta nezmestí, môžete si priamo pri jazere prenajať bicykel, alebo aj ebike. Nezabudnite však na to, že okolo celého jazera je to vyše 120 km.

Bicyklovanie je nenáročné, pretože idete po rovine, avšak môže vás (ako aj mňa) zaskočiť silný vietor, ktorý mi dal naozaj zabrať. Mala som čo robiť ,aby som polku trasy v silnom protivetre dala. Ak sa vám ide veľmi ľahko, rýchlo, a príjemne, nezabudnite na to, že možno nemáte takú kondičku, ale vám práve fúka vietor do chrbta a poháňa vás. Ak sa budete chcieť vrátiť a otočíte sa, naspäť to už tak ľahko nepôjde 🙂

Okolo celého jazera sú stojany na bicykle, ktoré si môžete požičať. Nezabudnite však na to, že okolo celého jazera je to vyše 120 km. Ak si chcete trasu predĺžiť o ďalších 25 km, vyberte sa aj do maďarského mesta Sopron. Ak by ste boli veľmi unavení, cez jazero premávajú lode, ktorými sa môžete aj s bikom dopraviť na druhú stranu.

Cyklistické trasy ale nevedú priamo pri vode, prevažnú väčšinu jazero ani neuvidíte jazero. Trasa smeruje pomedzi vinič, polia a rôzne poľnohospodárske výbehy, čo môže byť trochu monotónne. Bicykel je však ideálnym spôsobom, ako preskúmať okolie Neusiedleru.

Okolo celého jazera si môžete prenajať bicykle

V bicyklu sa najrýchlejšie dostanete cez populárny je Nextbike rental service, ktorý má požičovne takmer na každom rohu, v okolí celého Neusiedlerského jazera a tiež v Pandorfe. Nextbike je flexibilný a výhodný systém požičiavania bicyklov, ktorý umožňuje vypožičať si alebo vrátiť bicykel na ľubovoľnom termináli bez toho, aby ste sa museli vrátiť do východiskového bodu jazdy. Okolo Neziderského jazera je v ponuke celkovo 200 bicyklov na viac ako 40 termináloch v 24 obciach.

Viac informácií a registrácia na stránke www.nextbike.at. Budete potrebovať kreditnú kartu. Bicykel si môžete prenajať cez aplikáciu, telefonicky alebo webovú stránku. Požičovňa má prestávku od 1. novembra do jari. Ceny za prenájom sú 1 eur za 60 minút, alebo 10 eur na 24 hodín (platné pre rok 2018)

Pre turistov sú zaujímavé cyklotrasy okolo jazera a mestá ako Rust, Illmitz, Podersdorf, Neudiedl či Weiden. Všetky z týchto miest majú lidá a móla, ktoré ponúkajú super priestor na vodné športy a rekreáciu. Miestami je tu problém s rákosím, ktoré, ako jediné mesto, nemá Podersdorf.

 

Tip č 1.  V prípade, ak v Burgelande prespíte, máte nárok na Neusiedler See card, ktorá je zadarmo a môžete využívať kompy po jazere s 50 % zľavou.

Tip č.2: Ak pôjdete autom, za mestom Gemeinde Weiden am See je skvelá reštaurácia  Gasthaus Steckerlfisch, v ktorej ponúkajú grilované makrely. V reštaurácii boli aj dvaja čašníci, z ktorých obaja hovorili po slovensky, a makrely boli najlepšie, aké som kde kedy jedla! Reštaurácia je malá a obľúbená, takže býva často plná – majú však aj pult, kde vám makrely zabalia a môžete si ich zobrať zo sebou. V zime má reštaurácia zatvorené.

Tip č. 3: Keď pôjdete na výlet k Neusiedler See, (a nebude to nedeľa), môžete sa zastaviť na nákupy v Parndorfe alebo Kitsee, máte obe nákupné centrá cestou.

 

Informácie

Nájdite viac