Čachtický hrad: ako sa tam dostať, história

Čachtický hrad je známy najmä svojou krvilačnou históriou za vlády Alžbety Báthoryovej, prezývanou Čachtická pani. Táto uhorská grófka je považovaná za najznámejšiu masovú vrahyňu v slovenských a maďarských dejinách, čo priťahuje mnohých turistov.

Grófka dievčatá týrala horiacimi sviečkami, rozpáleným železom, pichala ihlicami, polievala studenou vodou na mraze. Nie vždy ich zabila.
Podľa dochovaných historických prameňov ale nie je známe, že by sa kúpala v krvi slúžok, alebo mala niečo také ako železnú pannu – to všetko bolo dofarbené filmom pre zvýšenie napätia.

História hradu
Je však pravdou, že v rokoch 1585 až 1610 zmizlo a pravdepodobne bolo zavraždených veľa dievčat z okolitých obcí. Čísla sa z rôznych zdrojov rozchádzajú od 20 až po 2000 obetí. Obyvatelia Čachtickú pani tak nenávideli, že ona a jej pomáhači mohli do dedín chodiť iba s ozbrojeným sprievodom. Predpokladá sa, že na hrade mohla robiť čiernu mágiu, alebo proste len trpela duševnou poruchou. Mŕtvoly pochovávali rôzne – na cintoríne, v poli, v obilných jamách, často i nedbanlivo. Lebka ženy sa dokonca pod hradom našla i nedávno.

Podľa Wikipedie sa sťažnosti na Alžbetu Bátoriovú sa množili, až ju 29. decembra 1610 palatín Juraj Thurzo pristihol priamo pri čine, keď neohlásene prišiel do Čachtíc. Bátoriová a jej štyria pomocníci boli obvinení z mučenia a zabitia veľkého množstva mladých žien. Keďže pochádzala z jedného z najvplyvnejších a najbohatších šľachtických rodov doby, nemohla byť popravené, preto bola v roku 1610 bola daná do samoväzby na Čahtickom hrade, kde ostala až do svojej smrti o štyri roky neskôr.

Smrti popravením však neunikli jej pomocníci: Ficko bol krátko po vypočutí sťatý a jeho telo spálené na hranici, Sentešovej a Jóovej boli vytrhané prsty na rukách a následne boli upálené na hranici. Štvrtá obžalovaná Katarína Benická bola odsúdená na doživotné väzenie, pretože k účasti na krvavých orgiách bola prinútená Alžbetou Bátoriovou.

Bátoriová bola možno najznámejším, avšak nebola jediným majiteľom hradu. Jeho staviteľom bol Kazimír z rodu Huntpazmán. V histórii hradu sú zaznamenaní viacerí významní majitelia ako napríklad Matúš Čák Trenčiansky, Ctibor zo Ctiboríc, či rodina Nádašdyovcov, ku ktorým patrí aj smutne preslávená Alžbeta Bátoriová.

Hrad bol v roku 1708 vypálený a to bol začiatok jeho konca. Viac ho nik neopravoval. Ešte raz hrad vyhorel v roku 1799, to už bol opustený. V posledných rokoch sa obec a dobrovoľníci snažia o sanáciu hradu a postupne niektoré časti opravujú. Aj preto sa za vstupné do hradu platí drobný poplatok vo výške 3 eur (rok 2019).

Ako sa dostať na Čachtický hrad
Na hrad sa dostanete priamo z obce Čachtice, neďaleko kostola je nenápadná odbočka medzi rodinné domy a po ceste sa dostanete až k malému parkovisku, za ktorým je zákaz vjazdu.

Mapka ako sa dostať z centra na Čachtický hrad

Problém je, že parkovisko je veľmi malé a keďže za rok hrad navštívi aj 60 000 ľudí, nemusí byť voľné. Veľa ľudí teda ostáva parkovať v obci a približne 2,5 kilometrovú cestu absolvuje peši. Autobus  tiež k danému parkovisku nechodí, čiže ak idete busom, vaša cesta začne tiež priamo zo stredu obce.  Cesta vedie najprv pomedzi rodinné domy, za krajom dediny vedie cez lesík. Je to asfaltová cesta, po ktorej sa pohodlne ide takmer až k hradu, ku koncu je štrková.

Od horného parkoviska je to len približne 15 minút chôdze. V lete môže byť na hrade veľa ľudí a stúpanie je vo veľkej horúčave náročné – nezabudnite preto na pitný režim. Na hrade sa nachádza malá kaviarnička a v hospodárskej budove inštalácia dejín hradu. Niektoré časti sú celkom dochované, niektoré sa zrútili. Hrad je však prekvapivo veľký.

Čachtický hrad sa nachádza takmer až na úplnom okraji Malých Karpát, až celkom na severe. Vďaka tomu je situovaný na krásnom mieste, nad neobvyklými borovicovými lesmi.

Vstup na Čachtický hrad

Vstupné:

Čachtický hrad býva otvorený do 18-tej hodiny a to aj počas štátnych sviatkov. Vstupné sa pohybuje od 0,50 centov (občania okolitých obcí) po 3 eurá (najvššie vstupné, údaje sú k roku 2019). Viac info o cenníku, otváracích hodinách, prípadne objednaní sprievodcu nájdete tu: https://cachtickyhrad.eu/. Pred vstupom na hrad nájdete WC v podobe prenosných toaliet.

Naše skúsenosti

My sme hrad navštívili krátko po skončení hodín, ale keďže na hrade ešte niečo robili, nechali nás vojsť dnu a celý si ho prejsť aj pofotiť, pričom sme dokonca mali aj krátku zaujímavú prednášku o histórii, za čo ďakujeme. Dozvedeli sme sa, že hrad napríklad vďaka filmu navštívil aj manželský pár z Ruska, ktorý kvôli tomu absolvoval cestu 3500 km. Takže povesť Čachtickej pani sa veru rozšírila poriadne ďaleko.

Hrad vás prekvapí krásnymi výhľadmi na okolie, z jednej strany vidieť ako na dlani dedinku Višňové.  Z opačnej časti vrchnej plošiny hradu dovidíte na časti hrebeňa Malých Karpát a na Považský Inovec.

Keďže sme Čachtický hrad navštívili počas veterného počasia a začiatkom mája, nebol plný, ale aj tak sme cestou tam i späť stretli dosť veľa ľudí, ktorí hrad navštívili. Veríme však tomu, že v lete tam určite nebudete sami, treba sa na to pripraviť.

Hrad sme navštívili 8.5.2019

Výhľad na dedinku Višňové

Smerovníky od Čachtického hradu

Informácie

Nájdite viac