Výlet na kláštor Katarínka - Naháč, Dechtice

Kamarátka nedávno pridala fotky romantického polorozpadnutého kláštora z kameňa uprostred prírody, s ešte romantickejším názvom Katarínka. To musíme vidieť, povedala som si, a o týždeň sme vybehli na túru.

Ako sme si vygooglili, najkratšia cesta je vraj z obce Naháč. Nedajte sa však zmiasť navigáciou Mapy Google, ktorá vás zavedie kamsi do poľa, kde niet žiadnej turistickej značky. Domáci nám síce povedali – áno, tadeto sa dostanete na Katarínku, a bolo tam dokonca aj pár zaparkovaných áut – ale zabudli povedať, že oveľa väčšou okľukou, ako keby sme šli po širokom turistickom chodníčku, ktorý vedie cez obec.

Cesta viedla naokolo cez polia, pred nami ďalší zblúdilí turisti

Cesta viedla naokolo cez polia, pred nami ďalší zblúdlí turisti

Najlepšie bolo, keď sme sa po dvoch hodinách dotrmácali cez lúky, polia, dokonca aj strmú roklinu (fakt sme tam niečo také našli, a nie jediní), a keď sme zničení a upachtení vyliezli záverečný strmák ku kláštoru, našli sme pri kláštore maminky s kočíkmi, babičky, malé deti… Všetci sa nám sťažovali, že škoda že od parkoviska je to len 10 minút, lebo vraj nemali žiadnu prechádzku 🙂

Kláštor Katarínka pri západe slnka

Ponaučenie dňa: Najkrajšia cesta ku kláštoru Katarínka vedie, ak si zadáte do googlu Katarínka – parkovisko, ktoré sa nachádza medzi obcami Naháč a Dechtice (inak vás nebude dobre navigovať). Google linka pre navigáciu: https://goo.gl/maps/G4TfHvZaQmB2
Túto cestu využite, ak sa chcete dostať na Katarínku autom, je to peši len asi 10 minút a cestou idete popri starej nevyužívanej železnici, kde sa dajú robiť TOP fotografie pri západe slnka.

Na železnicu sme nešli, vyfotili sme si západ slnka aspoň z hradu

Na Katarínku peši (túra):

  • Ak túžite po dlhšej túre, cca hodinu širokým chodníčkom, vyrazte z obce Naháč po po modrej turistickej značke, cca 40 min. Posledný úsek je strmší, inak je to takmer rovina.
  • Z Dechtíc na Katarínku je to 1 hod. 20 min. (možnosť príjazdu autom po hranicu lesa, ďalej zákaz vjazdu)
  • Cesta peši z Dobrej Vody na Katarínku po modrej turistickej značke, 1 hod. 20min.

Kostol a Kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej (odtiaľ názov Katarínka) sa nachádza na západnom Slovensku v lesoch Malých Karpát 20 km severne od Trnavy neďaleko obcí Dechtice (do ktorej katastra kláštor patrí) a Naháč. Kláštor aj kostol sú súčasťou prírodnej rezervácie Katarína, ktorá spadá do CHKO Malé Karpaty.

Pri kláštore je veľa turistických ciest

Pri Kataríne sa nachádzajú staré gaštany a široká lúka, na ktorej sú ohniská, kde si môžete opekať. Môžete tiež použiť suché latríny, ktoré tam sú. V súčasnej dobe (marec – máj 2020), je v dôsledku karanténnych opatrení hlavná veža uzamknutá a nedá sa vyjsť hore schodmi.

Niečo z histórie (zdroj: Katarinka.sk):

Kláštor sv. Kataríny bol založený v roku 1618 na mieste prastarej gotickej kaplnky s cintorínom, ukrytej hlboko v malokarpatských lesoch, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Rozsiahly barokový kláštorný komplex bol postupne rozširovaný a zveľaďovaný a patril k najvýznamnejším pútnickým miestam Ostrihomskej arcidiecézy.

Kláštor v noci, foto TIbor Sloboda, zdroj: Katarinka.sk

Katarínka bola miestom noviciátu františkánov a cieľom mnohých pútí pospolitého ľudu z ďalekého okolia. V sedemnástom storočí bola niekoľkokrát poškodená počas stavovských povstaní či tureckých vpádov, no vždy bola opravená a život v nej pulzoval ďalej. Čo však nedokázali vojská, to sa podarilo politike – v júli 1786 bol kláštor spolu so stovkami ďalších dekrétom cisára Jozefa II. zrušený. Rehoľníci museli toto miesto opustiť, inventár bol odnesený a zničený a kláštor začal pustnúť a meniť sa v ruiny.

V súčastnosti sa kláštor renovuje a obnovuje. K oprave tohto skvostu môžete prispieť aj vy – Staňte sa mecénom Katarínky a podporte ju.

Na mieste je veľa lavičiek na oddych

 

Informácie

Nájdite viac