USA, Spojené štáty americké

Chcete vidieť Ameriku? Smelo do toho! Výlet vás bude stáť letenky od 350 do 600 eur, plus ubytovanie, ktoré je tam ale pomerne lacné a dostupné doslova na každom rohu. Zažiť životný štýl Američanov je zaujímavá skúsenosť, ale tiež aj vidieť veľké mrakodrapy, preľudnené mestá i nádherné kusy prírody, ktoré inde neuvidíte. Fotografie, ktoré spravíte a spomienky, ktoré si prinesiete, naozaj stoja za to.

TOP miesta, ktoré treba v USA vidieť

Medzi jedno  z najkrajších miest USA patrí San Francisco. Nachádza sa na západnom pobreží Spojených štátov a  žije tu až  vyše 800 000 obyvateľov. Ako jediné mesto v USA má jedinú pohyblivú historickú pamiatku, pozemné lanovky a prepletené kľukaté uličky. Kam v San Franciscu ísť? Vášmu oku by určite nemal ujsť most Golden Gate, v zálive San Francisco, patrí medzi najkrajšie mosty sveta. Môžete si ho prejsť autom, autobusom ale aj pešo. Oddeľuje Tichý oceán od Zálivu San Francisco.

Golden gate, San Francisco

Ak chcete krásnu foto mosta aj mesta San Francisco, odporúčame vybrať sa na Golden Gate Vista Point. Toto miesto sa nachádza vysoko na kopci a umožní vám tak krásny výhľad. Miestne električky určite poznáte či už z fotiek, pohľadníc či filmov. Zažite aj vy túto jedinečnú atmosféru a nasávajte ju plnými dúškami. Upozorňujeme že električky tu nechodia od všadiaľ. Priviesť sa môžete napríklad z linky Powell-Hyde Line na uliciach Powell a Market, ktorá prechádza okolo kľukatej Lombard Street a rovnako populárneho susedstva Russian Hill. Pozor, tento spôsob dopravy je dosť drahý, zaplatiť za lístok môžete aj 7 dolárov. Je možnosť kúpiť si lístok aj na celý deň, výška je cca 21 dolárov. Ale to už necháme na vás.

New York mesto nákupov, kultúry, pamiatok a filmárov. Mnohí toto mesto zbožňujú a dali by čokoľvek zato sa sem vrátiť, pre iných je to zase mesto hluku, veľkých obchodných centier a zbytočného zhonu. Buď si ho zamilujete a budete sa sem chcieť vrátiť, alebo uvidíte množstvo nového a svoju budúcu dovolenku naplánujte inde. Ľutovať ale určite nebudete. Úplne TOP miesta v New Yorku sú Socha Slobody, je symbolom Ameriky jej výška je 92 metrov a patrí medzi tie najobľúbenejšie miesta pre turistov. Pred výletom sem si pozrite na oficiálnej stránke cenník a otváracie hodiny.

New York

Bežne majú otváracie hodiny od 8.30 do 18.00. Rockefellerovo centrum je neskutočné krásne námestie, s najväčším vianočným stromčekom na svete, ktoré určite poznáte z filmu Sám doma.  Okrem toho sa tu nachádza obrovské nákupné centrum, kde nakúpite a zoženiete úplne všetko.

A ak si chcete ešte troška zaspomínať na film Sám doma a vidieť neskutočný luxus, navštívte hotel Plaza, nemusíte sa tu ubytovať, teda ak nemáte chuť prísť o všetky vaše úspory. J Kľudne môžete vojsť dnu a vychutnať si len chvíľku luxusu. V hoteli sú na turistov už zvyknutí, problém s tým nemajú. Ďalšie top miesta je určite najznámejšia ulica New Yorku v dolnom Manhattane Wall street. Je plná výškových budov, kancelárií a miest kde sa obchoduje s peniazmi. Ak máte chuť investovať, tu vás čakajú neobmedzené možnosti. Times Square najznámejšia križovatka ulíc Broadway a Siedmu Avenue, na každom kúsku tejto ulice uvidíte veľké reklamné tabule. Ulica je najkrajšia hlavne vo večerných hodinách, ale odporúčame si ju pozrieť kľudne aj cez deň, tiež má svoje čaro.

New York

Nezabudnite ani na Brooklyn most, ktorý by nemal vynechať žiaden návštevník New Yorku. Patrí medzi prvý visiaci oceľový most na svete a je z neho krásny výhľad na panorámu Manhattanu. Prejdite sa po ňom a užite si ten výhľad. A teraz pre mnohých dôležitá informácia.

Kam ísť nakupovať? Najväčším obchodným domom na svete nájdeme priamo v New Yorku s názvom Macy’s. Je rajom pre všetkým milovníkov nakupovania. Postavil ho v roku 1858 pán Rowland Hussey a postupom času sa stal svetoznámym nákupným centrom. Nájdete tu vyše 400 značiek za omnoho nižšie ceny, ako kdekoľvek na svete, samozrejme v originálu. Ak ste teda jeden z milovníkov nakupovania a potulovania sa po obchodných centrách, len smelo do toho!

Pri návšteve USA by bol hriech nenavštíviť národné parky

Určite nevynechajte známy Grand Canyon. Je to najznámejšia a najväčšia úžina (kaňon) tvorená riekou Colorado v severnej Arizone v Spojených štátoch. Leží v Coloradskej plošine. Patrí medzi najznámejšie prírodné pamiatky na svete. Je dlhý 446 km, široký 29 km, hlboký max. 1 800 m a rozľahlý 4 911km.

Medzi tie najkrajšie určite patria Zion Canyon v Utahu, kde sa vám naskytne pohľad na nádherné údolie vo farebných pieskových horninách riečkou Virgin. Tento kaňon je dlhý 11 kilometrov, po ktorom vás po úzkej asfaltovej ceste zadarmo prevezú autobusy. Tiež tu môžete využiť svoje horolezecké schopnosti a zdolať kolmé aj hladké steny vysoké 800 metrov, pripravte si na to ale minimálne 4 až 7 dní. Samozrejme park si dokážete na kvalitnej úrovni vychutnať aj keď nie ste žiaden horolezec, stačia vám nato kvalitné topánky.

Národný park Bryce canyon je leží na juhu Utahu a je veľmi zaujímavý kvôli svojmu neobvyklému vzhľadu. Nájdeme tu stovky pieskovitých skalnatých veží, nazývaných hoodoo, ktorú sú krásne sfarbené do červena.

Bryce Canyon

Yellowstonský národný park je najstarší a teda prvým národným parkom na svete.  Rozprestiera sa na severozápade štátu Wyoming. Je zaujímavý tým, že sa tu nachádza vyše 280 aktívnych gejzírov a 100 vodopádov. Old-Faithful-Geysir je miesto kde približne každú hodinu začne chrliť prúd vriacej vody, ktorá vystupuje až do výšky 55 metrov. Nájdeme tu aj najväčší činný gejzír na svete s názvom  Steamboat Geysir. Ďalším nádherným skvostom, kde sa nachádza množstvo pestrofarebných baktérií a rias je horúci prameň Grand Prismatic Spring. V parku môžete sledovať aj množstvo zvierat ako sú vlky, losy, jelene bizóny, či medveďa grizly. Tento park je v zozname  svetového dedičstva UNESCO od roku 1978.

Nádherný je aj Antelope park, viď na foto nižšie.

Antelope canyon

Je tu ešte množstvo krásnych miest ktoré môžete navštíviť. Na začiatok vášho výletu si spravte zoznam, čo všetko chcete navštíviť, aby ste na nič nezabudli a potom len užívajte krásy prírody a veľkomesta. Želáme veľa nezabudnuteľných zážitkov