Ferrata HZS Kyseľ, Slovenský raj - základné informácie

Ferrata Horskej záchrannej služby Kyseľ, sa nachádza v Slovenskom raji. Je prístupná z Čingova alebo Podlesku. My sme ju objavili viac-menej náhodne v Čingove, keď manžela zaujala smerom na túru k Tomášovskému výhľadu veľká honosná drevená brána.

Ferrata kyseľ, Slovenský raj

„Čo tam je? Poďme sa pozrieť,“ zavelil, a tak sme tam vošli autom. Za bránou sa nachádza požičovňa ferratových setov (jedna, lacnejšia, je o niekoľko sto metrov nižšie), veľké parkovisko, bufet a penzión Lesnica s reštauráciou a ubytovaním.

Samotná ferrata Kyseľ trvá dve hodiny, tak sme sa potešili, že veď sú len dve poobede, a teda ju stíhame. V požičovni ferratových setov nás ale hneď vyviedli z omylu: k ferrate Kyseľ sa treba dostať, a to lesným chodníčkom popod Tomášovský výhľad, celá dĺžka trasy je približne 22 kilometrov a trvá asi 6 až 8 hodín! Vrátili sme sa tam teda na druhý deň ráno okolo desiatej, keď sme dúfali, že už bude menej turistov a naozaj sme išli celú trasu sami, čo bolo parádne (bol týždeň).

Dĺžka trasy aj s približným časom

Trasa: Čingov-Ďurkovec (parkovisko) – Čingov, centrum – Biely potok, ústie – Kyseľ, ústie – Nad Kyseľom – Kláštorisko – Kláštorská roklina, ústie – Letanovský mlyn – Tomášovský výhľad – Čingov-Ďurkovec

Celá túra aj s ferratou trvá šesť až sedem hodín (nám trvala deväť, aj s obedom na Kláštorisku a častými zastávkami na fotenie). Dve a pol hodiny cesta k ferrate, dve hodiny samotná ferrata a cca ďalšie dve hodiny cesta späť. Spolu mi to krokomer ukázal na 20 kilometrov, čo je celkom slušná štreka.

Ferrata Kyseľ je po masívnom požiari v roku 1976 znovu otvorená od roku 2016, po dlhých 40 rokoch. Pred požiarom bol Kyseľ najnavštevovanejšou roklinou v Slovenskom raji. Dnes aj pre svoju odľahlosť a náročnosť sprístupnenia nemá túto ambíciu.

Pozor na vodu

Ferratová trasa vedie potokom Kyseľ – nedoporučuje sa potok obchádzať bokom po rastlinách a tráve. Najkrajšie vodopády sú tesne po daždi, ako sa ich podarilo vidieť aj nám – avšak nezabúdajte na to, že trasa vedie korytom rieky, takže väčšinu času v rokline sme sa brodili vodou, ktorá siahala približne po kolená. Niektoré úseky cez popadané stromy aj do výšky troch metrov, pomedzi ktoré pretekali riavy vody, vyzerali horšie schodné, ale nakoniec sa nám ich podarilo celkom pohodlne preliezť pomedzi brvná.

V prípade, ak chcete mať po túre suché nohy, odporúčame vám zobrať si náhradné tenisky. My sme šli v mokrých, a dalo sa to zvládnuť aj tak. Prezuli sme sa opäť až v aute.

Trasu si musíte nájsť pomedzi popadané stromy a vodu

Náročnosť túry

Ferrata Kyseľ sa označuje ako ťažká (náročnosť C), čo manžela vydesilo a nechcel na ňu ani ísť. Keď však videl, že je vhodná pre deti od 6 rokov, napokon s ňou nemal problém a na záver aj sám povedal, že „to nič nebolo :-)“.  Nám neprišla ferrata až taká ťažká, vedela som si predstaviť prejsť ju aj bez ferratového setu, pretože stupačky boli zabezpečené tak, že sa dali ľahko prejsť, len na niektorých úsekoch bolo potrebné sa nahnúť dozadu a viac zaťažiť ruky. Za najťažší úsek sa považuje strmý výstup pri impozantnom Obrovskom vodopáde – po stupačkách sa však dalo pohodlne vyjsť ako po rebríku, čiže aj tento úsek bol bez problémov, niekomu však môže vadiť výška.

Ferratová trasa

Ferrata Kyseľ vedie sprvoti len riečiskom potoka, na pár úsekoch sú stúpačky v nízkej výške nad potokom. Potom prídete k prvému, tzv. Barikádovému vodopádu. Hukot vody, chladný vzduch zo studeného potoka a modré nebo nad hlavou vás doslova očaria.

Po prekonaní vodopádu sa na pravej strane objavuje zaujímavý úkaz, tzv. Udiareň.  Nasleduje Kaplnkový vodopád – tento ostal po požiari údajne najviac zmenený.  Pôvodne majestátny vodopád ostal pochovaný pod obrovskými nánosmi sutín a kmeňov stromov z požiaroviska.

Mne osobne sa najviac páčila Temnica, vodopád vedúci úzkou roklinkou, steny boli machnaté a vlhké a boli ste akoby uväznení v úzkom priestore. V najužšom mieste Temnice musíte prejsť jedným krokom ponad vodopád z jednej strany na druhú.

Nasleduje Obrovský vodopád, ktorý obchádzate zľava stupačkami do veľkej výšky celého vodopádu. Po ňom máte pocit, že ste prešli celú roklinu, ale po krátkom chodníku popri rieke Kyseľ nasleduje ešte pekný Karolínyho vodopád, kde si môžete urobiť posledné fotografie. Pozor, ferratová trasa je jednosmerná a to zdola nahor!

Ferratová trasa – mapka

Ferratový set

Nezabudnite však na to, že ferratový set je povinný, pretože jedno pošmyknutie môže mať vážne následky. Ferratový set pozostáva z prilby, tlmiča pádov a sedacieho úväzu. Odporúča sa tiež zobrať si rukavice a pevnú obuv.

Nám ferratový set požičali bezplatne v apartmáne PB Apartments, kde sme boli ubytovaní, čím sme ušetrili 20 eur za ferratový set (10 eur na jeden set, cena v roku 2020).

Prechod ferratou je možný len s platným lístkom, ktorý vydáva Správa NP Slovenský raj. V prípade záujmu je možné objednať na Správe NP doprovod aj s odborným výkladom.

 

Otváracia doba a cenník

Ferrata Kyseľ je otvorená od 15. júna do 31. októbra, ferratový set je povinný (cca 10 eur na osobu, je možné si ho požičať priamo na mieste pri začiatku túry). Ferrata je spoplatnená – jednodňové vstupné je 5€, výnos bude použitý výhradne na účely ochrany prírody. Spolu so vstupenkou každý návštevník dostane podrobnú plnofarebnú skladačku o ferrate vo formáte A2, ktorá opisuje miesta ferraty, prírodné hodnoty tiesňavy a mnoho ďalších zaujímavostí o Kyseli . Skladačka je zatiaľ dostupná v slovenskej a anglickej verzii.

Viac na: http://npslovenskyraj.sopsr.sk/ferrata-hzs-kysel-zakladne-informacie-pre-navstevnikov/

Naše skúsenosti:

Na začiatku úseku musíte prejsť ponad vodu po strome

– ak si chcete roklinu užiť, skúste to vtedy, keď je menej turistov. Budete sa cítiť stratení uprostred divokej prírody, zurčiacich návalov vody a chladu z ľadového potoka

– vodopády sú najkrajšie po daždi, rátajte však aj s tým, že budete mať mokré topánky – najlepšie je doniesť si ďalšie na prezutie

– keďže roklina je tmavá, fotografie nebudú príliš svetlé – nám sa osvedčilo fotiť smerom dozadu, keď bola tvár nižšie idúceho dobre osvetlená slnkom

– nezabudni, že celá túra vrátane ferraty trvá 6 až 9 hodín – nie je to krátka poldňová túra, Ak máš pomalý krok, časté zastávky na fotenie,  vychutnávaš si samotu, obed v bufete a pomalý krok na záver, môžeš ísť aj deväť hodín

–  hoci je ferrata označená ako C, ťažká, nečakajte vysoké dávky vertikálneho adrenalínu. Ide len o zopár stupačiek a preliezačiek, len niektoré úseky sa môžu zdať ťažšie (nám sa zdalo horšie preliezanie popadaných stromov s riavou vody, ako stupačky), ale dajú sa preliezť bez problémov.

– ferrata bola pre nás veľmi zaujímavá, niektoré úseky vyzerali na pohľad náročné, ale nakoniec stačilo pár krokov a dali sa prejsť. Urobili sme si nádherné fotografie a videá a užili sme si ferratový prechod sami, v lone prírody, hučiacej vody a divočine.

Drobný tip na záver: Hlásenie poranených chránených živočíchov: 0911 485 298, alebo mailo man slovraj@sopsr.sk

Informácie

Nájdite viac