Ferrata HZS Kyseľ, Slovenský raj - základné informácie

Nezabúdajte na to, že trasa vedie korytom rieky, takže väčšinu času v rokline sme sa brodili vodou, ktorá siahala približne po kolená. Niektoré úseky cez popadané stromy aj do výšky troch metrov, pomedzi ktoré pretekali riavy vody, vyzerali horšie schodné, ale nakoniec sa nám ich podarilo celkom pohodlne preliezť pomedzi brvná.

V prípade, ak chcete mať po túre suché nohy, odporúčame vám zobrať si náhradné tenisky. My sme šli v mokrých, a dalo sa to zvládnuť aj tak. Prezuli sme sa opäť až v aute.

Ferrata Kyseľ sa označuje ako ťažká (náročnosť C), čo manžela vydesilo a nechcel na ňu ani ísť. Keď však videl, že je vhodná pre deti od 6 rokov, napokon s ňou nemal problém a na záver aj sám povedal, že „to nič nebolo :-)“.  Nám neprišla ferrata až taká ťažká, vedela som si predstaviť prejsť ju aj bez ferratového setu, pretože stupačky boli zabezpečené tak, že sa dali ľahko prejsť, len na niektorých úsekoch bolo potrebné sa nahnúť dozadu a viac zaťažiť ruky. Za najťažší úsek sa považuje strmý výstup pri impozantnom Obrovskom vodopáde – po stupačkách sa však dalo pohodlne vyjsť ako po rebríku, čiže aj tento úsek bol bez problémov, niekomu však môže vadiť výška.