Kulháň: ulovte si pstruha, alebo si dajte údeno-pečeného

Ak hľadáte niečo zážitkové pre vaše deti, možno by ste mohli navštíviť Kulháň, rybáreň pri obci Rybník (okres Bánovce nad Bebravou). Deti si tu môžu uloviť vlastnú rybku, a nemusia pritom dlho čakať ako na klasickej rybačke, ani mať vlastnú rybársku výstroj.

Mnoho rodín si nechá ujsť zábavu z chytania rýb, pretože nemajú rybársku výstroj a neoplatí sa ju kupovať pre príležitostnú rybačku. To nie je žiaden problém! Na Kulháni majú všetko vybavenie, ktoré potrebujete, vrátane návnady. A nemusíte sa báť, ak ste nikdy v živote ryby nechytali. Chovný rybník je totiž vždy plný rýb a na záber teda nemusíte dlho čakať.

Uvidíte nadšené tváre vašich detí, keď ulovia svoju prvú rybu. Oživíte svoje spomienky, keď pocítite mätúcu sa rybu na háčiku. Postup je jednoduchý – zoberiete si bandasku, do ktorej si dáte vodu z rybníka. Potom si zoberiete udicu, a návnadu (všetko nájdete pri výdaji jedál). Z chlebovej striedky si urobíte guličky a napichujete ich na háčik. Po dochytaní vám personál poradí, čo ďalej s rybkami –  za poplatok vám ich vedia aj vyčistiť a uskladniť po dobu vášho pobytu na Kulháni.

Mnoho rodín si nechá ujsť zábavu z chytania rýb, pretože nemajú rybársku výstroj a neoplatí sa ju kupovať pre príležitostnú rybačku. To nie je žiaden problém! Máme všetko vybavenie, ktoré potrebujete, vrátane návnady. A nemusíte sa báť, ak ste nikdy v živote ryby nechytali. Tu sa vám určite nejaká hodí na háčik.

Výborné údeno-pečené pstruhy

Ak sa vám nechce rybky loviť, môžete sa tu len najesť: Vyskúšajte miestnu špecialitu – údeno-pečené pstruhy podľa ich vlastného receptu. Pri ohnisku si rybky objednáte, dajú vám číslo a počkáte, kým ich pripravia. Trvá to približne 30 -40 minút, podľa množstva ľudí, ktorí prídu. My sme boli cez víkend a preto sme čakali 40 minút.

Miesto, kde sa ryby objednavaju

Rybičky boli naozaj vynikajúce, lahodné a priam sa rozplývali na jazyku. V Kulháni nepripravujú rybky, ktoré si ulovíte, ale vlastné ryby – musia byť totiž už vopred vyúdené.

V areáli Kulháňu môžete stráviť rodinné, priateľské, spoločenské či firemné posedenia v prírodnom prostredí. Stačí sa telefonicky ozvať a dohodnúť sa na podrobnostiach. V novembri, keď sa blíži čas Vianoc, začína aj na Kulháni predvianočný predaj kaprov a pstruhov. Stavte na kombináciu horskej vody a čerstvých rýb.

 

Naše hodnotenie: 

Ak si urobíte malý výlet na Kulháň, nájdete rozľahlý areál plný zelene, sedení, hojdačky, kolotoče, zvieratká. Náš dojem bol fajn, aj keď zvieratká sme žiadne nevideli, ani ceduľku ukazujúcu smerom k nejakým zvieratkám.

Personál pri objednávkach bol veľmi ochotný, personál pri platení už menej (pani sa na nás oborila, prečo stojíme v rade, keď ešte nemáme ryby hotové – nechceli sme totiž stáť 20 minút v rade s chladnúcimi rybami na rukách). Miesto by sa podľa nás zišlo trošku  vynoviť a pridať pár orientačných cedúľ, lebo na začiatku sme sa nevedeli zorientovať, čo kde je.

Toaleta je len jedna pre pánov a jedna pre dámy pre všetkých ľudí, čo prídu, takže sa pripravte na čakanie aj tu. Údeno-pečené pstruhy podľa ich vlastného receptu však boli vynikajúce, naozaj im nebolo čo vytknúť, a stáli za to čakanie v rade. Za päť pstruhov sme platili cca 35 eur (info z roku 2018).

Na Kulháni je niekoľko altánkov, kde si môžete posedieť

Nevýhodou tiež je, že sa tu nedá platiť kreditnou kartou. Za výhodu považujeme, že v Kulháni triedia odpad – na ryby, plasty, i papier máte vlastné koše, na fľaše od piva nájdete pri košoch prepravky, kde môžete položiť prázdne fľaše.

Webová stránka je tiež neprehľadná – nenájdete na nej otváracie hodiny (až keď si otvoríte základnú stránku, môžete sa dovtípiť, že je otvorené asi cez víkendy, v zime majú údajne zatvorené  – neviem, info o tom som nenašla).  Ak chcete viac info, musíte volať:

Kontakt: Kulháň 298, Zlatníky 956 37, tel: 038/5391651, mob: 0903 940 960 (na mobil volajte, len ak pevnú linku nedvíhajú)

Otváracie hodiny:  Piatok (13.00.19.00) – sobota a  nedeľa (10.00 – 19.00, od októbra je otvorené iba soboty a nedele, v zime údajne zatvorené (nezistili sme).

Dôležité upozornenia

  • ulovené ryby sa nesmú hádzať späť do rybníka, musíte si ich kúpiť, avšak nikde nie je zverejnený cenník, za koľko
  • vami ulovené ryby tu neúdia
  • v areáli triedia odpad na plasty, papier a potraviny
  • Na Kulháni je slabá, často žiadna mobilná sieť.

Čo môžete v okolí Kulháňa navštíviť?, KLIK

Pravidlá rybolovu

Informácie

Nájdite viac